drb-hicom získá proton, ale co bude dál? | Aktuality | autoweek.cz

DRB-Hicom získá Proton, ale co bude dál?

DRB-Hicom získá Proton, ale co bude dál?

17.01.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vítězem zápasu o podíl 42,74 % společnosti Khazanah Nasional Bhd v malajsijské státní automobilce Proton se zřejmě stala společnost DRB-Hicom. Co to znamená pro automobilku Lotus, která jí patří, zatím není jasné.

Malajsijská vláda oznámila, že státní automobilový holding Proton, který vlastní i Group Lotus, odkoupí od jedné z vládních holdingových společností miliardář Tan Sri Syed Mokhtar Al-Bukhar a konsorcium dalších obchodníků sdružených v DRB-Hicom. Jedná se o součást vládního plánu zbavit se některých průmyslových podniků a tím umožnit větší konkurenci a tím podpořit malajsijskou ekonomiku. Zdá se, že ke zpoždění v řešení problémů Protonu přispěla snaha výkonného předsedy automobilky Mohd Nadzmi Mohd Salleha rovněž odkoupit vládní podíly ve firmě. Zájem o získání Protonu projevil i koncern General Motors.

Malajsijská společnost DRB-Hicom totiž oficiálně oznámila návrh na převzetí podílu ve společnosti Proton Holdings Berhad malajsijské burze (Bursa Malaysia), což se vyžaduje od každé zde zapsané společnosti.

Vládní investiční holdingové společnosti zaplatí hotově 1 291 040 812 RM (415 milionů dolarů) neboli 5,50 RM za akcii. To není závratná suma, třebaže vláda může transakci považovat za úspěšný obchod vzhledem k tomu, jak špatné výsledky Proton v poslední době odváděl. DRB-Hicom v Malajsii distribuuje a montuje vozidla pro Volkswagen a Mercedes-Benz. Obchod rovněž znamená, že DRB-Hicom nyní bude mít pod kontrolou dvě továrny Protonu s kombinovanou kapacitou výroby 350 000 vozů ročně.

DRB-Hicom rovněž navrhuje vedení povinné generální nabídky (MGO) k vykoupení akcií v souladu s pravidly kótování. Menšinovým akcionářům se tedy nabídne stejná cena 5,50 RM za akcii jako konglomerát nabízí společnosti Khazanah. Minulý pátek, než bylo obchodování akciemi Protonu pozastaveno, se obchodování uzavíralo na ceně 5,18 RM. Předtím ale 13. ledna vystoupala až na 5,53 RM. A ten, do vloni v listopadu vytušil, co se chystá, ten si k novému čínskému roku mohl připsat nemalé jmění, protože tehdy se akcie Protonu prodávala za 2,60 RM.

Před definitivním uskutečněním obchodu je ještě nezbytný souhlas akcionářů DRB-Hicom při mimořádně svolané valné hromadě a schválení nebo oznámení Ministerstva mezinárodního obchodu a průmyslu o změně akcionáře Protonu.

Podle vyjádření Khazanah Nasional byla společnost DRB-Hicom vybrána jako vhodná strana pro získání podílu KNB v Protonu, neboť ve svém návrhu prokázala značné zapojení v automobilovém průmyslu, síť strategických partnerství na místní i mezinárodní úrovni a efektivní platformu pro pozvednutí udržitelnosti Protonu a splnění potřeb pro jeho dlouhodobý růst. Cena 5,50 RM za akcii byla pro Khazanah rovněž přijatelná.

Po dokončení transakce vzroste podíl DRB-Hicom v Protonu na 42,74 % za 1 291 040 812 RM, ale ještě více bude nutné zaplatit později, až DRB-Hicom po dokončení akvizice vyhlásí povinnou generální nabídku pro všechny zbývající akcie Protonu.

Nejedná se o první majetek, který majitel společnosti DRB-Hicom Tan Sri Syed Mokhtar Al-Bukhary získal od Khazanahu. Přes DRB-Hicom zaplatil také 623 milionů RM v hotovosti za podíl Khazanahu v Pos Malaysia a k vzestupu hodnoty zde již dochází.

Podle dosavadního stylu Tan Sri Syed Mokhtar Al-Bukharyho lze usuzovat, že do čela Protonu nejspíše dosadí svého vlastního šéfa. Otázkou zůstává, jaké jsou plány společnosti DRB-Hicom s Protonem. Tyto podrobnosti jsou součástí návrhu předloženému Khazanahu, ale nejsou přístupné veřejnosti. Chystá se DRB-Hicom zprostředkovat kontakt mezi Protonem a Volkswagenem? Koho z vedení automobilky si ponechá a kdo odejde? Bude DRB-Hicom nadále od vlády požadovat speciální výhody pro Proton, a pokud ano, jak dlouho?

Především ale bude zajímavé sledovat, jaký to bude mít vliv na vlastnictví Group Lotus, která podporuje činnost týmu Lotus F1 Racing ve formuli 1, jehož majitelem je zřejmě investiční společnost GenII Capital.

Syed Mokhtar Al-Bukhary neuvádí, kde na nákup akcií sežene peníze. Je docela možné, že součástí jeho plánu je prodat Group Lotus, a ze získaných prostředků pomoci financovat nákup Protonu. Potom se DRB-Hicom ve spolupráci s nějakou globálně působící automobilkou pustí do montáže většího počtu vozů v Malajsii a současně se bude snažit zlepšit prodej a image Protonu.

To by mohlo být inspirací pro Gérarda Lopeze a jeho společnost GenII Capital aby se spojila s jinými investory ke koupi Lotusu, nebo alespoň významného podílu v něm. Vzhledem k tomu, že Lopez je dostatečně ambiciózní, měl by šanci vybudovat z Group Lotus silnější společnost. Zda u toho bude současný výkonný předseda Group Lotus Dany Bahar, se teprve uvidí.