dvě podoby nového opelu | Aktuality | autoweek.cz

Dvě podoby nového Opelu

Dvě podoby nového Opelu

14.09.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

S novým krédem "Budoucnost patří všem" se Opel začlenil do koncernu PSA. Na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem ukazuje, co to znamená na dvou modelech s naprosto odlišným základem, řadících se do různých segmentů a přitom ukazujících stejný charakter: Grandland X a Insignia GSi.
Pětimístné SUV Opel Grandland X bylo od počátku vyvíjeno ve spolupráci Opelu a koncernu PSA na bázi platformy PSA, stejné jako u Peugeotu 3008. Sportovně pojatý model Insignia GSi (podobně jako další frankfurtská novinka, crossoverová varianta Insignia Country Tourer) má základ v platformě vyvíjené ještě v rámci koncernu GM. Přitom oba modely s tak rozdílnou historií působí navenek i v interiéru stejným dojmem jako typičtí reprezentanti značky Opel. Oba vyjadřují stejnou filosofii, ač se od sebe odlišují, protože mají zcela odlišné zaměření.
 
Nejde jen o designové detaily. Při pohledu zepředu oba vozy nesou typické znaky vozů Opel včetně charakteristického uspořádání světlometů, byť i ty mají odlišný design. Opel opět demonstruje své ambice v oblasti osvětlovacích technologií a i pro Grandland X nabízí reflektory Adaptive Forward Lighting (AFL) LED.
 
Podobnost obou vozů vynikne zejména z bočního profilu, kde na obou najdeme stejné elementy, jako jsou velké plochy, takže celek působí dynamicky a přitom i bezpečně. Přitom Grandland X má vysoce offroadový robustní charakter, zatímco Insignia GSi působí sportovně elegantně.
 
Rovněž v interiéru najdeme typické uspořádání ovládacích i informačních prvků jako v jiných vozech. Grandland X s délkou 448 cm je v interiéru zcela odlišný od Peugeotu 3008. Opel je jednodušší a více orientovaný na řidiče. Špičkový komfort zabezpečuje pro Opel opět typická nabídka předních ergonomických sedadel s certifikátem AGR.

V typickém duchu Opel poskytuje Grandland X řidiči i spolujezdcům konektivitu díky systému infotainmentu IntelliLink nejnovější generace (kompatibilnímu s Apple CarPlay Android Auto) a telematickému systému Opel OnStar s hotspotem Wi-Fi. To vše najdeme i v Insignii GSi.
 
Pro zajištění bezpečné jízdy na každém povrchu a ve všech ročních obdobích i bez pohonu všech kol může být Grandland X za příplatek vybaven elektronickým regulačním systémem IntelliGrip, který zaručuje bezpečný přenos točivého momentu motoru na cestu. Tento systém byl převzat od PSA.
 
Typická pro Insignii nové generace je lehká konstrukce s nízkým těžištěm. Nová Insignia GSi, ať už ve verzi kombi či jako liftback, je sportovní automobil pro řidiče poskytující maximální požitek z jízdy na všech druzích silnic. Podvozek FlexRide se zvlášť dynamickým naladěním ve zlomku sekundy přizpůsobuje své chování momentálním jízdním podmínkám. Díky inteligentnímu systému pohonu všech kol s aktivním rozdělováním točivého momentu mezi zadní kola (funkce Torque vectoring) reaguje přesněji a bezprostředněji na pohyby volantu, má vynikající stabilitu v zatáčkách i výtečné záběrové schopnosti.
 
Expozici Opelu na frankfurtském autosalonu doplňuje nový Insignia Country Tourer, další verze modelové řady Insignia vybavená odolnými plastovými prvky na lemu blatníků a spodní části karoserie. Insignia Country Tourer je se svým robustním a odolným charakterem neobyčejně praktické kombi. Pro jízdu mimo asfaltované silnice má o 20 mm vyšší světlou výšku vozu a opět systém pohonu všech kol Twinster s funkcí Torque vectoring.