příspěvek linde gas k ekologii | Aktuality | autoweek.cz

Příspěvek Linde Gas k ekologii

Příspěvek Linde Gas k ekologii

10.12.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Vedení společnosti Linde Gas rozhodlo o rozšíření svých služebních vozidel o Škodu Octavii 1,4 TSI G-TEC, která používá pohon stlačeným zemním plynem.

Provozovat automobil na stlačený zemní plyn je z hlediska společnosti Linde Gas ekologická a co se provozních nákladů týče i ekonomicky výhodná alternativa k vozům s klasickými pohonnými hmotami. V současné době k doplnění CNG slouží 65 čerpacích stanic po celé České republice. To není zrovna mnoho, ale plynárenské společnosti se zavázaly ke stavbě stovky stanic a dále je stavějí i soukromé subjekty.

 

Plyn je v autě třeba někde uchovávat - nádrže na 15 kg CNG zmenšily zavazadlový prostor vozu Octavia G-Tec liftback o 130 l na hodnotu 460 l. Dojezd škodovky čistě na zemní plyn činí 410 km. Octavie G-Tec má však ještě klasickou nádrž na benzin o objemu 50 l, umožňující tedy ujet dalších 920 km. Celkový dojezd podle výrobce činí 1330 km.

 

Z pohledu provozovatele je negativem interval výměny oleje po každých 15 000 km a nemožnost vybavit vůz plnohodnotným rezervním kolem.

 

Provoz na zemní plyn má ovšem také mnohá plus. V první řadě jde o nízké náklady na pohonné hmoty vzhledem k ceně plynu. Škoda Octavia G-Tec a její přeplňovaná zážehová čtrnáctistovka TSI s výkonem 81 kW spotřebuje v průměru 3,5 kg stlačeného zemního plynu na 100 km. Cena paliva se pohybuje mezi 23,80 až 26,90 Kč/kg. Tato částka je dána i tím, že na zemní plyn je minimální spotřební daň.

 

Nejdůležitějším kladem jsou však nízké emise, které přispívají ke zlepšení životního prostředí. Společnost Linde Gas se chce prezentovat jako přátelská k životnímu prostředí. Čím více aut na CNG bude mít ve firemní flotile, tím lépe se nám všem bude dýchat.