dvoumiliontý land rover defender prodán za 400 000 liber | Aktuality | autoweek.cz

Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber

Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber

18.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Unikátní Land Rover Defender 2 000 000, dvoumiliontý vyrobený v závodě v  Solihullu, byl prodán při charitativní aukci v londýnské aukční síni Bonhams za 400 000 liber, v přepočtu téměř 15 milionů korun. Jde o nejvyšší částku, která za Land Rover zřejmě padla v aukci.
Unikátní Land Rover Defender 2 000 000 byl vyrobený v květnu 2015 v závodu společnosti Land Rover v Solihullu, v němž se vyrábí už od roku 1948 a v lednu 2016 zde jeho výroba skončí. Na výrobě dvoumiliontého Defenderu se podílel hvězdný tým vyslanců značky a lidí spojených s historií Land Roveru. Tvořili jej například dobrodruh Bear Grylls, ekologická aktivistka a herečka Virginia McKenna, držitelka britského řádu OBE, a Stephen a Nick Wilksovi, synové zakladatelů společnosti Land Rover.
 
Jedinečný Land Rover Defender byl na prestižní charitativní aukci v aukční síni Bonhams prodán dražiteli z Kataru za rekordních 400 000 liber, v přepočtu téměř 15 milionů korun. Výtěžek z prodeje bude věnován humanitárním a ekologickým partnerům společnosti Land Rover: Mezinárodní federaci společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC), která dar použije na pomoc komunitám v jihovýchodním Nepálu a nadaci Born Free, která plánuje využít prostředky na podporu programu na záchranu divoké zvěře Project Lion Rover v národním parku Meru v Keni.
 
John Edwards, výkonný ředitel oddělení Jaguar Land Rover Special Operations, který na konstrukci vozu dohlížel, řekl: „Počátkem letošního roku jsme měli příležitost udělat z jubilejního Land Roveru skutečný sběratelský kousek. S odbornou pomocí mého týmu z oddělení SVO a několika ochotnými vyslanci značky Land Rover jsme vytvořili něco zcela jedinečného a výjimečného. Model Defender má samozřejmě budoucnost a bude díky své pověsti žít dál. Ale původní Land Rovery Series a Defender budou i nadále jezdit díky naší divizi Jaguar Land Rover Heritage.“
 
Vůz vyrobený v rámci letošních oslav modelu 4x4 má řadu osobitých a zakázkových designových prvků, především vyrytou mapu pláže Red Wharf Bay, kde byl design původního Land Roveru poprvé nakreslen do písku, a plaketu s číslem 2 000 000. Také kožená sedadla jsou ozdobena grafikou Red Wharf Bay a na hlavových opěrkách je vyšité logo s číslem 2 000 000. Sedadlo řidiče je ozdobeno zakázkovou hliníkovou destičkou, podepsanou všemi, kteří se podíleli na výrobě tohoto vozu.
 
Speciální registrační značky S90 HUE vzdávají hold vůbec prvnímu Land Roveru z doby před sériovou výrobou s registrační značkou HUE 166. Tento Defender 90 Station Wagon byl navržen ředitelem designu a hlavním kreativním šéfem společnosti Land Rover Gerrym McGovernem a jeho týmem a realizován týmem oddělení Special Vehicle Operations společnosti Land Rover.

Vůz kombinuje odkaz sériového Land Roveru s prémiovými prvky ze současného modelu Defender Autobiography. Interiér doplňují kožené a strojově obráběné hliníkové prvky včetně přístrojové desky, volantu, hlavice řadicí páky, ruční brzdy a dveřních rámů. To vše se vyznačuje prvotřídním zpracováním.
 
Výroba původního Land Roveru Series I byla zahájena ve slavném závodě na Lode Lane v roce 1947. Veřejnosti byl představen na autosalonu v Amsterdamu 30. dubna 1948. Od té doby byly v Solihullu vyrobeny dva miliony vozů Series I, II III a Defender.
  • Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber
  • Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber
  • Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber
  • Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber
  • Dvoumiliontý Land Rover Defender prodán za 400 000 liber