e.on má v plnicích stanicích biometan | Aktuality | autoweek.cz

E.ON má v plnicích stanicích biometan

E.ON má v plnicích stanicích biometan

13.07.2020 | | Aktuality

Auta jezdící na CNG budou ještě ekologičtější.
Společnost E.ON podporuje čistou mobilitu nejen rozšiřováním sítě dobíjecích stanic pro elektromobily, ale i stavbou plnicích stanic na CNG. Snaží se i o to, aby tento způsob dopravy byl ještě ekologičtější. Po elektřině z obnovitelných zdrojů v dobíjecích stanicích nabídne ve vybraných plnicích stanicích s CNG ve své síti řidičům biometan. Tímto krokem se „ozelení“ přibližně čtvrtina celkového objemu plynu, který klienti u E.ONu po celé republice během roku odeberou. Dodavatelem zeleného plynu je společnost RWE.
 
V ČR je už více než 200 plnicích stanic s CNG. E.ON z toho provozuje 27. V šesti z nich se objevila značka, která zaručuje odběratelům, že palivo jejich aut pochází z biologicky rozložitelného materiálu a není zatíženo těžbou. „Biometan, který od prvního června na šesti stanicích máme, odpovídá zhruba čtvrtině veškerého objemu, který u nás zákazníci nakoupí,“ říká vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Martin Klíma. Dobrou zprávou pro řidiče je, že ekologičtější palivo ve stanicích se neprojeví na ceně. Ta zůstává stejná jako doposud.
 
Jedná se o plnicí stanice v Brně u čerpací stanice Benzina, Humpolci, Českých Budějovicích u čerpací stanice Jihotrans, ve Zlíně, Nýřanech a Břeclavi. Všechny lokality patří dlouhodobě k nejvytíženějším veřejným stanicím v síti E.ONu.
 
Zájem o využívaní vozidel na CNG neustále roste, což potvrzují i statistiky E.ONu. V minulém roce řidiči odebrali jen u jeho stanic 5223 m3 plynu. S dalším růstem se počítá i v tomto roce.
 
Stlačený zemní plyn představuje v současnosti nejčistší pohon z běžně dostupných fosilních paliv. Ale stále je to palivo, které se musí těžit. „Biometan k tomu nabízí skvělou alternativu. Jedná se o bioplyn, který je vyčištěný od sirných a dusíkatých látek, oxidu uhličitého a vody a tím svou kvalitou a složením odpovídá zemnímu plynu. Výsledný produkt má obsah minimálně 95 % metanu. Přitom se získává z biologicky rozložitelného materiálu. Na jeho kvalitu jsme získali všechny záruky i potřebné certifikáty,“ vysvětluje Petr Hrubý z oddělení Mobility Services společnosti E.ON.
 
E.ON dlouho hledal dodavatele a nakonec se dohodl se společností RWE. RWE Supply & Trading má s dodávkami biometanu bohaté zkušenosti. První podobný obchod uskutečnila už v roce 2012. Biometan, který RWE aktuálně dodává do České republiky, pochází ze západní Evropy a byl vyroben z odpadního materiálu. Je to první dovoz certifikovaného biometanu do České republiky. Emisní faktor CO2 u biometanu prodávaného na čerpacích stanicích E.ON je méně než čtvrtinový oproti klasickému stlačenému zemnímu plynu a méně než pětinový oproti benzinu nebo naftě.