e.on otevírá další rychlodobíjecí stanice | Aktuality | autoweek.cz

E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice

E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice

22.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost E.ON zprovoznila u Rozvadova svoji druhou ultrarychlou dobíjecí stanici v České republice. E.ON rovněž otevřel tři rychlodobíjecí stanice pro elektromobily v Praze a jednu v Ostravě.
Společnost E.ON v minulém roce u svých stanic zaznamenala výrazný nárůst počtu dobití i objemu odebrané energie. Celkem zákazníci v Česku odebrali 331,35 MWh elektrické energie, což byl trojnásobek oproti roku 2018. Vzhledem k rostoucímu prodeji elektromobilů E.ON v letošním roce očekává další výrazný nárůst. K tomu navíc dopomohou i nové dobíjecí stanice.
 
Ultrarychlé dobíjení E.ON
E.ON už v srpnu minulého roku jako první v České republice zprovoznil ultrarychlou dobíjecí stanici pro elektromobily ve Vystrkově u Humpolce. Po necelém roce přidává druhou. I tady si řidiči vybraných aut dobijí z nuly na 80 % kapacity baterie během deseti minut. Novou stanici E.ON vybudoval na klíčové lokalitě při cestě do Německa u benzínové pumpy MOL u Rozvadova. Na Rozvadově je navíc vedle ultrarychlé stanice i klasická rychlodobíječka, takže celkem v lokalitě mohou dobíjet tři auta současně – jedno na ultrarychlé a dvě na rychlé dobíječce.
 
V nadcházejících letech pak postaví díky podpoře z dotačního programu NEXT-E ještě další dvě ultrarychlé stanice - jedna by měla vyrůst ve Vyškově a druhá v severních Čechách
 
Ultrarychlá dobíječka u Rozvadova
Na této stanici si řidiči elektromobilů, které to umožňují, dobijí z 0 na 80 % kapacity akumulátoru během deseti minut.  Ultrarychlá dobíječka je postavena s výkonem 175 kW. Je modulární, takže může být rozšířena až na 350 kW. Technologii dodala firma ABB. Konektory má CCS Combo a CHAdeMO.
 
Aktuální plný výkon zatím využije jen několik málo vozů, například Audi e-tron, Tesla Model 3 či Porsche Taycan. Nicméně dobíjet u ní mohou i další. „Stanice si díky chytré komunikaci s elektromobilem sama zjistí maximální možný dobíjecí výkon vozu a optimalizuje proces tak, aby byl co možná nejrychlejší,“ vysvětluje Martin Klíma.
 
O ultrarychlé dobíjení je zájem. Za devět měsíců fungování eviduje ultrafast E.ONu 375 dobití vozů, při kterém se celkově spotřebovalo téměř 9 MWh elektrické energie. Platba je možná kartou E.ON Drive nebo jakoukoliv jinou platební kartou.
 
Také nové rychlodobíjecí stanice
Společnost E.ON otevřela v Praze tři nové dobíjecí stanice pro elektromobily. Řidiči elektromobilů mohou své vozy dobíjet u čerpacích stanic MOL v ulicích Skorkovská v Horních Počernicích, v ulici Drnovská v Ruzyni a v Liberecké ulici směrem na Střížkov. Další rychlodobíjecí E.ON otevřel v Ostravě - Vítkovicích. I zde se nachází u čerpací stanice MOL, a to v ulici Rudná.
 
Stanice byly postaveny v rámci projektu Next-E. Jsou rychlodobíjecí a technologii pro ně dodala firma ABB. Mají k dispozici dva konektory standardu CCS Combo 50 kW a CHAdeMO 50 kW a jeden Mennekes-Type 2 - 43 kW. Dobíjet tak mohou dva vozy najednou.
 
V síti E.ON Drive v České republice už je 56. veřejných dobíjecích stanic, z toho v Praze devět a v Moravskoslezském kraji pět. V systému E.ON Drive mohou elektromobil dobít registrovaní zákazníci i neregistrovaní. Těm stačí mít u sebe mobilní telefon s připojením na internet a zaplatit mohou pohodlně platební kartou. Stanice je k dispozici nepřetržitě 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.
 
E.ON používá „zelenou energii“
Ultrarychlé dobíječky u Rozvadova a Vystrkova jsou první svého druhu v ČR, kde elektromobilisté nabijí svá auta čistě zelenou energií. Elektřina z obnovitelných zdrojů je řidičům k dispozici i u dalších dobíječek v síti E.ON Drive.
 
E.ON aktuálně provozuje v Česku 56 veřejných dobíjecích stanic. V řadě z nich, včetně obou ultrarychlých, se začala objevovat speciální samolepka, která ukazuje, že právě u této stanice se dobijí elektřinou z obnovitelných zdrojů. Zelenou energii používá E.ON i v neveřejných dobíječkách ve vlastních provozech, ale zatím se netýká 11 partnerských dobíječek, kde si původ elektrické energie určuje vlastník.
 
„Odpůrci elektromobility často říkají, že elektromobil má ve skutečnosti svůj komín v uhelné elektrárně. Chceme ukázat, že toto vnímání lze zásadně změnit a že e-mobilita může být ještě více zelená a šetrnější k životnímu prostředí,“ vysvětluje Martin Klíma.
 
Přechod na zelenou energii se nijak neprojeví na cenách za dobíjení. Ty zůstávají stejné podle ceníku. Registrovaný zákazník zaplatí za 1 kWh u AC stanice 3 Kč, u rychlodobíjecí 6 Kč a u ultrarychlé stanice 9 Kč. Neregistrovaný pak zaplatí 9, 11 a 13 Kč. Ceny dobíjení u partnerských dobíječek si určují jejich vlastníci.
 
Kia e-Niro pro E.ON na dlouhé cesty
Společnosti E.ON Energie získala jako služební vozidlo určené na delší trasy i svůj dosud nejvyspělejší elektromobil - první elektromobil Kia e-Niro s dojezdem 455 km v kombinovaném cyklu (až 615 km ve městě). Dodal jej autorizovaný dealer společnosti Kia Motors Czech v Českých Budějovicích Auto Future.
 
„E.ON dlouhodobě propaguje filozofii čisté mobility a heslo, že začít je třeba u sebe. Proto naši zaměstnanci využívají pro služební cesty elektromobily a plug-in hybridní vozy. Zatím nám ale chyběl elektromobil, u kterého se nemusíme ohlížet na jeho dojezd. Na delší trasy jsme proto dosud využívali právě plug-in hybridní, případně CNG vozy,“ říká vedoucí oddělení Mobility Services ze společnosti E.ON  Energie Martin Klíma.
 
„Elektromobil Kia e-Niro je na dálkové cesty ideální volbou. Má nejvyšší dojezd ve svém segmentu na českém trhu a zároveň obsahuje nejmodernější systémy na podporu řízení a aktivní i pasivní bezpečnosti. Předáním vozu ale naše vzájemná spolupráce na poli elektromobility rozhodně nekončí. Již nyní jsou v plánu další společné projekty včetně služeb péče o zákazníky, kteří plánují zakoupení elektromobilu či výstavbu externí domácí nabíjecí stanice (wallboxu),“ říká Kateřina Kalinová marketingová ředitelka Auto Future.
 
Pro zákazníky, kteří si u dealera Kia Auto Future zakoupí čistě elektrický vůz, má E.ON Energie připravenou speciální akci bezplatného ročního nabíjení u jakékoli z dobíjecích stanic E.ON po celé České republice a navíc možnost si pořídit chytrý wallbox za zvýhodněnou cenu.
 

  • E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice
  • E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice
  • E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice
  • E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice
  • E.ON otevírá další rychlodobíjecí stanice