pozor na tlak v pneumatikách | Autoservis | autoweek.cz

Pozor na tlak v pneumatikách

Pozor na tlak v pneumatikách

03.07.2010 | | Autoservis

Nesprávný tlak v pneumatikách: nepřítel č. 1 pro bezpečnost a ekologii. Přitom průzkum značky Bridgestone: 63 % kontrolovaných vozidel má nesprávný tlak v pneumatikách nebo opotřebované pneumatiky.

V době, kdy se mnoho rodin chystá odjet na prázdniny, připomíná společnost Bridgestone motoristům několik základních pravidel pro bezpečnější a ekologičtější jízdu:

- Před odjezdem na dovolenou kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách. Doporučené hodnoty tlaku vzduchu v pneumatikách naleznete na vnitřní straně víka palivové nádrže, v prostoru dveří řidiče nebo v návodu k obsluze vozidla. Výrobce zpravidla uvádí rozdílné hodnoty pro plně zatížené a nezatížené vozidlo.Tlak musíte kontrolovat u studených pneumatik.

Nezapomeňte, že tlak vzduchu v pneumatikách musí být vyšší, pokud je vůz plně naložen lidmi a zavazadly.

- Kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách také po dojetí do cíle - tlak vzduchu může být ovlivněn horkem a cestováním na dlouhé vzdálenosti. V průběhu roku byste měli u pneumatik kontrolovat tlak a hloubku dezénu alespoň jednou za měsíc.

- Nepřehušťujte pneumatiky - po zahřátí pneumatik vzroste tlak vzduchu o cca 0,3 bar. Přehuštěná pneumatika má menší schopnost odolávat rázům. Pro představu jednoduché srovnání: pokud lehce přitlačíte jehlu do málo nafouknutého plastového balónku, jehla se do něj zaboří. Pokud to samé učiníte u tvrdého, maximálně nafouknutého balónu, balón okamžitě praskne.

- Před jízdou nezapomeňte zkontrolovat hloubku dezénu - minimální doporučená hloubka dezénu u letních pneumatik činí 3 mm. Nižší hloubka dezénu enormně zvyšuje riziko vzniku aquaplaningu.

- Důkladně prohlídněte pneumatiky kvůli možným poškozením - v případě vyboulenin na bočnici, různých trhlin nebo předmětů zaražených v dezénu navštivte ještě před odjezdem na dovolenou odborný pneuservis. Můžete tak předejít nebezpečnému a nepříjemnému defektu během jízdy na dovolenou.

A co si o tom myslí ředitel společnosti Bridgestone CR Robert Koutný?

"O pneumatiky se musí pečovat pravidelně. Je to velmi jednoduché a často to může znamenat i záchranu života. Jízda na nesprávně nahuštěných pneumatikách totiž může být velmi nebezpečná a také drahá," říká. "Nejčastější chybou je jízda na podhuštěných pneumatikách, protože časem z nich přirozeně uchází vzduch, stejně jako z míče. Při nízkém tlaku v pneumatikách ztrácí řidič kontrolu nad svým vozem a zkracuje se životnost pneumatik v důsledku jejich nadměrného mechanického namáhání a zahřívání."

Společnosti Bridgestone Benelux a Bridgestone Europe uskutečnily dosud největší průzkum stavu pneumatik v historii Belgie na veřejných parkovištích společnosti Interparking a v nákupním středisku Woluwe. Kontrole bylo podrobeno přibližně 1160 vozidel, jejichž řidičům byly poskytnuty rady, jak zajistit absolutně bezpečný odjezd na dovolenou.

Prohlídky v nákupním středisku Woluwe, jichž se zúčastnilo více než 140 dobrovolníků společnosti Bridgestone, se konaly dva měsíce poté, co značka Bridgestone prodloužila na další tři roky smlouvu o podpoře Evropské charty bezpečnosti silničního provozu (European Road Safety Charter). Společnost Bridgestone tím pokračuje ve své snaze rozšiřovat osvětu mezi řidiči v oblasti bezpečnosti jízdy a prevence nehod. Zároveň publikuje výsledky svých kontrol.

Kontrola 1160 vozidel přinesla znepokojivé výsledky:

- 63 % kontrolovaných vozidel mělo buď opotřebované, nebo nesprávně nahuštěné pneumatiky

- více než jeden vůz ze dvou (58 %) jezdil na pneumatikách, z nichž alespoň jedna byla podhuštěna nebo přehuštěna (12 %)

- téměř 15 % vozů vykazovalo vážné opotřebení pneumatik a některé z nich měly hloubku dezénu pod povoleným limitem

Gert Meylemans, mluvčí společnosti Bridgestone Europe, porovnává tyto hodnoty s výsledky získanými v celoevropském měřítku: "Za více než 5 let jsme zkontrolovali přes 160 000 vozidel po celé Evropě. Podle našich statistik má 8 z 10 kontrolovaných vozidel problémy s tlakem vzduchu v pneumatikách nebo s nadměrným opotřebením."

Pokud tedy toto léto jedete na dovolenou, nezapomeňte si před odjezdem řádně zkontrolovat stav svých pneumatik a jejich nahuštění. Budete šetřit svou peněženku a životní prostředí a zároveň se budete cítit bezpečnější.

 

  • Pozor na tlak v pneumatikách
  • Pozor na tlak v pneumatikách
  • Pozor na tlak v pneumatikách