ekologická sdružení požadují zákaz spalovacích motorů do 2030 | Aktuality | autoweek.cz

Ekologická sdružení požadují zákaz spalovacích motorů do 2030

Ekologická sdružení požadují zákaz spalovacích motorů do 2030

22.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ekologické asociace vyzývají německý automobilový průmysl, aby nejpozději do roku 2030 zastavil prodej automobilů se spalovacími motory. Ani hybridní pohon a syntetická paliva podle nich nejsou řešením.
Ve společném dopise několik asociací, zabývajících se ochranou životního prostředí, vyzývá německé výrobce automobilů, aby nejpozději do roku 2030 přestali prodávat nová vozidla se spalovacími motory. Podle dopisu, podepsaného mimo jiné společnostmi Bund für Umwelt und Naturschutz (BUND), Germanwatch a Deutsche Umwelthilfe (DUH), by výrobci jako Volkswagen, Daimler a BMW měli svou výrobu zaměřit na efektivní elektrická vozidla s nízkou spotřebou energie.
 
Požadavek na zastavení prodeje podle signatářů se úplně stejně vztahuje i na vozidla s hybridním pohonem. „Tyto modely SUV jsou chybou z hlediska politiky v oblasti klimatu,“ píšou sdružení, která pro silniční vozidla odmítají i použití syntetických paliv a paliv z biomasy.
 
Ministr chce odchod od nafty a benzínu
Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer před několika dny oznámil, že spalování fosilních paliv v dopravě skončí do roku 2035. Na rozdíl od požadavků environmentálních skupin ale tento politik CSU chce používat syntetická paliva. Pouze klasický spalovací motor spalující benzin nebo naftu by měl být v průběhu příštích 15 let vyloučen z prodeje.
 
DUH žádá konec spalovacích motorů do roku 2025
Spolkový ředitel organizace DUH Jürgen Resch je nekompromisní: „Na rozdíl od svých zahraničních konkurentů německé automobilky dlouhé roky váhají s přechodem na pohon budoucnosti. Zatímco společnosti jako Volvo nebo General Motors ohlašují odchod ze spalovacích motorů, BMW, Daimler a VW nadále spoléhají pouze na fiktivní syntetická paliva. Mají při tom podporu od zcela zavádějícího spolkového ministra dopravy Scheuera. Řada zemí už stanovila datum ukončení a devět zemí EU žádá Komisi, aby stanovila konečný termín. U německých výrobců automobilů je to za pět minut 12: musí co nejrychleji přejít na efektivní a úsporný pohon s akumulátory. Od roku 2025 již nebudou žádné spalovací motory - pro ochranu klimatu a pracovních míst v tomto důležitém odvětví. Očekáváme jasný závazek vyřazení spalovacího motoru z prodeje od roku 2025 zejména od koalice Bündnis 90/Zelení.“
 
Nové limity emisí EU
Evropská komise chce na konci roku 2021 navrhnout nové ambicióznější mezní hodnoty emisí pro osobní a dodávkové automobily. Ty by měly vstoupit v platnost v roce 2025. Automobilový průmysl se obává, že klasický spalovací motor skončí předčasně, protože s ním nebude možné tyto limity splnit. Znamenalo by to přesně to, po čem nyní ekologická sdružení důrazně volají.