elektrické suv z rakouska | Aktuality | autoweek.cz

Elektrické SUV z Rakouska

Elektrické SUV z Rakouska

11.08.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

SUV Fisker Ocean by mělo sjíždět z montážní linky v Rakousku. Vyrábět ho totiž má společnost Magna. Pokud všechno půjde podle plánu, výroba elektromobilu na bázi platformy VW MEB by ve Štýrském Hradci mohla začít koncem roku 2022.
Výrobce automobilů s elektrickým pohonem Fisker a smluvní výrobce Magna podepsali dohodu o budoucí společné výrobě. Další detaily mají být brzy projednány a zveřejněny v nejbližších dnech. Magna má vyrábět SUV střední velikosti Ocean, jehož prototyp se veřejnosti představil počátkem letošního roku na výstavě CES. Koncept vychází z modulární platformy vozidel s elektrickým pohonem MEB skupiny VW Group stejně, jako Volkswagen ID.3 (nebo Škoda Enyaq iV). Je proto pravděpodobné, že také sériový model bude vycházet z této platformy, nicméně dosud o tom nebyla s VW Group podepsána smlouva.
 
Pokud všechno půjde podle plánu, výroba Fiskeru Ocean by mohla začít koncem roku 2022. Měl by mít dojezd 480 km a měl by se vyrábět převážně z recyklovaných materiálů. Fisker uvádí, že již na vůz obdržel více než 7000 předobjednávek.
 
Zakladatel společnosti Henrik Fisker si udělal jméno jako designér vozů jako je BMW Z8. Krátce byl zaměstnán i v Tesle, kde pracoval na návrh Modelu S, ale pro rozpory s generálním ředitelem Elonem Muskem, stejně jako mnoho jiných, odešel. Založil svou vlastní společnost a s luxusním sedanem s plug-in hybridním pohonem Karma chtěl soupeřit s Teslou Model S. Jenže projekt obchodně selhal a skončil bankrotem. V nově založené společnosti se nyní Henrik Fisker zaměřuje na plně elektricky poháněná auta. Pro ta chce využít jednu z prvních dostupných platforem pro elektromobily Volkswagen MEB. Na této platformě již postavil koncept Ocean.
 
Společnost Fisker Inc. plánuje vyrábět do roku 2025 čtyři elektricky poháněné modely: sportovní sedan, SUV střední velikosti, crossover a pick-up. Sedan EMotion byl představen už začátkem roku 2018, ale do výroby přijde později kvůli probíhajícím pracím na připravované revoluční technologii akumulátorů. Proto má být jako první vyráběno SUV Ocean. Volkswagen má pro tento a další modely poskytnout technický základ.
 
Volkswagen svou architekturu MEB pro čistě elektricky poháněná vozidla poprvé nabízí také společnostem mimo skupinu. Připravuje proto i spolupráci s Fordem. Společnosti Fisker Inc. byl umožněn přístup k této platformě, ovšem zatím pouze pro první prototyp, který byl vyvinut dceřinou společností Audi Italdesign ve spolupráci s Volkswagenem. Pro zajištění financování projektu chce společnost Fisker Inc. získat miliardu dolarů vstupem na burzu.

  • Elektrické SUV z Rakouska
  • Elektrické SUV z Rakouska
  • Elektrické SUV z Rakouska