elektrický autonomní modul motiv gordona murraye | Aktuality | autoweek.cz

Elektrický autonomní modul Motiv Gordona Murraye

Elektrický autonomní modul Motiv Gordona Murraye

11.02.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Gordon Murray Design (GMD) zveřejnil fotografie a specifikace svého nového autonomního městského vozidla Motiv.
Motiv, vyvinutý ve spolupráci se společnostmi Delta Motorsport a itMoves, využívá společností GMD patentovanou technologii iStream Superlight k výrobě bezpečného a nákladově efektivního autonomního vozítka.
 
Gordon Murray už v roce 2013 představil koncept městského miniautomobilu Motiv.e vyvíjený ve spolupráci s Yamahou. Ač je rovněž předurčen pro provoz ve městech, nový Motiv se ale od tohoto konceptu značně liší. Je to jednosedadlový modul schopný autonomní jízdy. Má tři základní vlastnosti: je velmi malý, velmi lehký a má elektrický pohon.
 
Motiv je dlouhý pouze 2537 mm, široký 1300 mm a vysoký 1628 mm. Plně elektrický pohon dodává společnost Delta Motorsport a skládá se z trakčního elektromotoru 20 kW a kapalinou chlazeného akumulátoru s kapacitou 17,3 kWh. To vozidlu umožňuje dojezd až 100 km (podle WLTP) při maximální rychlosti 65 km/h.
 
Gordon Murray Design doufá, že jeho Motiv přesvědčí automobilky a provozovatele služeb mobility. V budoucnu bude platforma Motivu přizpůsobena i pro umístění více cestujících, využití pro vozíčkáře a dokonce i jako užitková dodávka s nákladovým objemem přes 1100 l.
 
Autonomní modul má ultra lehký extrudovaný hliníkový podvozek (iFrame), kompozitní panely a dveře (iPanel) a hliníkové zavěšení kol (iLink). Díky použití technologie iStream Superlight od společnosti GMD má hmotnost méně než 450 kg (bez akumulátoru). Nízká hmotnost umožňuje homologaci jako čtyřkolka - první svého druhu, která splňuje bezpečnostní normy EU pro osobní automobily (M1).
 
Kdy tedy uvidíme Motiv na silnicích? Gordon Murray odhaduje, že by mohl být připraven pro sériovou výrobu během dvou až pěti let. „Motiv má potenciál změnit budoucí mobilitu,“ říká Gordon Murray, předseda skupiny Gordon Murray Group a bývalý veleúspěšný konstruktér monopostů formule 1 a supersportu McLaren F1.