elektromobil pro ministryni | Aktuality | autoweek.cz

Elektromobil pro ministryni

Elektromobil pro ministryni

22.10.2014 | Rybecká Ivana | Aktuality

Ministerstvo práce a sociálních věcí na tři roky zařadí do svého vozového parku elektromobil Nissan LEAF.

Elektromobil Nissan LEAF ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové slavnostně předali členové představenstva společnosti ČEZ. Cílem je podpora rozvoje a propagace tohoto způsobu dopravy.

 

„Ekologická a levná doprava šetří peníze i životní prostředí ve velkoměstě. Chceme pomoci propagovat elektromobil jako ideální dopravní prostředek pro městský provoz. Zaměstnanci ministerstva jej budou využívat především pro pracovní cesty za úředními záležitostmi po území hlavního města,“ řekla při předávání vozu Michaela Marksová.

 

Dohoda počítá s pronájmem elektromobilu na 34 měsíců. Ministerstvo za něj bude platit 1000 korun měsíčně, a pokud se v praxi osvědčí, budou elektromobily v příštích letech tvořit výrazně vyšší zastoupení ve vozovém parku, který v současnosti čítá 34 služebních automobilů.

 

„Jsme rádi, že Ministerstvo práce a sociálních věcí podpoří projekt Elektromobilita a současně jde v propagaci elektromobility příkladem i dalším subjektům z oblasti státní správy,“ uvedl člen představenstva společnosti ČEZ Ivo Hlaváč.

 

„Věříme, že právě státní správa a samospráva jsou typickými uživateli této formy čisté dopravy v prostředí městských aglomerací. Praha je se svým členitým reliéfem a hustou sítí institucí a úřadů pro další rozvoj elektromobility jako stvořená,“ dodala členka představenstva ČEZu Michaela Chaloupková.

 

V celé České republice v současnosti jezdí asi 350 elektromobilů, z nichž 40 patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů. Do konce příštího roku však odhady hovoří až o 700 elektromobilech. Elektromobily tak i u nás přestávají být atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu. Každý rok se celosvětově počet elektromobilů zdvojnásobuje. V roce 2014 po světě jezdí již více než 400 tisíc elektromobilů. Tímto tempem bude v roce 2016 na planetě více než 1 milion čistě elektrických automobilů. Z evropských zemí jezdí nejvíce elektromobilů v Německu, Nizozemí a Norsku.

 

Z řad institucí a ministerstev jsou partnery projektu i Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí a agentura CzechInvest. Více informací k projektu rozšiřování elektromobilů v ČR najdete na webových stránkách www.elektromobilita.cz.

 

Projekt Elektromobilita ČEZ

Skupina ČEZ spustila pilotní projekt Elektromobilita ČEZ v roce 2010. Cílem pilotního projektu je navrhnout a otestovat komplexní řešení elektromobility jako služby, která kombinuje veřejnou dobíjecí síť s dodávkami elektřiny v rámci speciálního tarifu a postupně nabídne infrastrukturní řešení pro domácnosti i firmy, případně v kombinaci s dalšími doplňkovými službami a produkty.

 

Z pohledu energetiky je současně důležité, jakým způsobem bude dobíjení elektromobilů integrováno do distribuční sítě, což úzce souvisí s agendou tzv. chytrých sítí, kterým se Skupina ČEZ také intenzivně věnuje.

 

Do současnosti ČEZ nainstaloval v České republice zhruba 40 veřejných dobíjecích stanic, a to převážně u infrastrukturních partnerů, tj. u obchodních center, supermarketů či městských částí. Stanice jsou v provozu v Praze, Plzni, Ostravě, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Trutnově, Vrchlabí, Třinci, Havířově nebo Chomutově. Pět stanic je rychlodobíjecích - v Praze, Plzni, Kladně, Hradci Králové a Vrchlabí. Další rozšiřování sítě dobíjecích stanic je v realizaci a nově otevřené stanice budou představovány v průběhu dalších týdnů a měsíců.

  • Elektromobil pro ministryni
  • Elektromobil pro ministryni
  • Elektromobil pro ministryni
  • Elektromobil pro ministryni
  • Elektromobil pro ministryni
  • Elektromobil pro ministryni
  • Elektromobil pro ministryni