elektromobily courréges | Aktuality | autoweek.cz

Elektromobily Courréges

Elektromobily Courréges

14.11.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Módní salon Courréges stál u zrodu několika pozoruhodných elektromobilů, které navrhla osobně Coqueline Courrégesová. Originálně tvarované elektromobily Bulle, Zoop a Pixi měly trochu přehlédnutou světovou premiéru na autosalonu v Paříži.

V rámci letošního autosalonu v Paříži se představovala nejen nová auta. Daleko od hlavního shonu v hale 8 si návštěvníci mohli už tradičně prohlédnout auta, která utvářela historii, tentokrát v rámci výstavy Automobil a móda. Výstava Automobil a móda vznikla na podnět Francouzského sdružení historických automobilů FFVE a ve spolupráci s Národním audiovizuálním institutem INA. Bylo zde vystaveno 50 legendárních automobilů nějakým způsobem spojovaných se světem módy.

 

Zajímavým doplňkem klenotů z historie automobilového průmyslu byla přehlídka trojice pozoruhodných vozidel vytvořených módní návrhářkou Coqueline Courrégesovou, která zde byla k vidění úplně poprvé.

 

Módní salon Courréges založili André a Coqueline Courégesovi v roce 1961. Proslavil se nekonvenčními futuristickými kreacemi vybočujícími z řady ostatních pařížských módních tvůrců. Oba vizionáři se angažovali i v jiných oblastech průmyslového designu a architektuře.

 

Coqueline Courrégesová už od 60. let dávala najevo nadšení pro elektromobily. V roce 1969 dokonce při prezentaci své kolekce měla na molu maketu elektromobilu. Od roku 2000 Coqueline Courrégesová iniciovala stavbu několika prototypů s elektrickým pohonem. Jedním z nich je dvou- nebo čtyřmístný prototyp Bulle z roku 2002. Je dlouhý 312,5 cm a má hmotností okolo 1000 kg. S Ni-Cd akumulátorem o kapacitě 100 Ah při napětí 96 V má dojezd 170 km.

 

Coqueline Courrégesová navrhla i dvojici originálních vozidel s elektrickým pohonem, která měla letos na pařížském autosalonu v rámci přehlídky Auto a módy výstavní premiéru. Třímístné Pixi a třímístný Zoop mají originální tvar připomínající bublinu s plexisklem v zeleném (Pixi) nebo oranžovém (Zoop) odstínu.

 

Zoop, postavený už roku 2006, je dlouhý 278 cm a má hmotnost jen 690 kg. Elektromotor je napájen z lithio-polymerového akumulátoru pracujícího s napětím 370 V a s kapacitou 70 Ah. Údajně vystačí k ujetí 450 km, ale i to je hodně nepravděpodobné, stejně jako si lze jen těžko představit jízdu v této "bublině" udávanou nejvyšší rychlostí 180 km/h.

 

Pixi, postavené roku 2010, je dlouhé 278 cm a má hmotnost 900 kg. Má stejný lithio-polymerový akumulátor jako Zoop, tedy s kapacitou 70 Ah při napětí 370 V. Uváděným údajům o největší rychlosti 180 km/h a dojezdu 900 km lze ale jen těžko uvěřit.

  • Elektromobily Courréges
  • Elektromobily Courréges
  • Elektromobily Courréges
  • Elektromobily Courréges
  • Elektromobily Courréges
  • Elektromobily Courréges
  • Elektromobily Courréges