elektromobily musí vydávat zvuk | Aktuality | autoweek.cz

Elektromobily musí vydávat zvuk

Elektromobily musí vydávat zvuk

21.06.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Od 1. července musejí elektromobily v zemích EU používat při jízdě rychlostí nižší než 20 km/h generátor plynulého zvuku AVAS (Acoustic Vehicle Alert System) s intenzitou 56 dB.
Chodci zahledění do svých mobilních telefonů budou v provozu na evropských komunikacích lépe chráněni před bezhlučně se pohybujícími elektromobily. Už od 1. července budou muset být zvukově varováni před nebezpečím hrozícím od těchto vozidel pokud pojedou rychlostí 20 km/h a nižší.
 
Nový předpis byl navržen tak, aby reagovaly na obavy veřejnosti z tiše se pohybujících elektricky poháněných vozidel. Vyžadují, aby elektromobily generovaly určitou hladinu hluku při jízdě nižší rychlostí. Není předepsán žádný konkrétní zvuk či frekvence. Musí ale být kontinuální s intenzitou 56 dB a stoupat či klesat ve výšce aby signalizoval, zda vozidlo zrychluje nebo zpomaluje.
 
Minimální hladina hluku 56 dB je velmi nízká - vozidla se spalovacími motory generují běžně kolem 85 dB. Maximální povolená hladina hluku systému AVAS je 75 dB. Otázkou tedy je, zda dokáže proniknout i do sluchátek chodců.
 
Předpis se týká jen čtyř - a vícekolových vozidel, nikoliv motocyklů, elektrokol či elektrokol.