elektromobily nissan budou prodávat energii do sítě | Aktuality | autoweek.cz

Elektromobily Nissan budou prodávat energii do sítě

Elektromobily Nissan budou prodávat energii do sítě

12.05.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Majitelé aut s elektrickým pohonem Nissan Leaf budou mít ve Velké Británii možnost zapojit se do zkušebního provozu propojení jejich vozidla s elektrickou sítí, a tak pomocí svého elektromobilu vydělat nějaké peníze.
Nissan letos zahájí zkušební provoz, který umožní, aby majitelé elektromobilů ve Velké Británii mohli prodávat elektrickou energii zpět do sítě a potenciálně na tomto procesu vydělávat peníze.
 
Mnohé automobilky investují velké prostředky do vývoje aut na elektrický pohon. V Evropě některé země, především Norsko, Nizozemsko, Francie a Velká Británie, nabízejí pobídkové programy, aby přiměly více lidí elektromobily kupovat.
 
Ve Velké Británii vloni zhruba 3 % ze všech prodaných automobilů využívalo alternativní způsoby pohonu, především plug-in hybridní a elektrické. Objem jejich prodeje ale letos vzrost o 24 % díky úsilí automobilek, které se snaží přilákat zákazníky na tomto stále více konkurenčním trhu.
 
Nissan nyní představil program, v jehož rámci zkusí ve Velké Británii jako úplně první ve spolupráci s nadnárodní energetickou společností Enel zapojit 100 vozidel do sítě a umožní tak soukromým i firemním zákazníkům zpětně prodávat elektřinu provozovateli energetického systému National Grid.
 
Výhodou pro spotřebitele je, že mohou čerpat energii ze sítě mimo špičku, tedy v noci. Poté mohou tuto energii použít k pohonu vozidla nebo ji během energetické špičky prodat zpět do rozvodné sítě. Nissan už oznámil, že se do projektu mohou začít přihlašovat soukromí i fleetoví majitelé elektromobilů Leaf a e-NV200 a zapojit se v průběhu tohoto roku do zkušebního provozu.
 
Britský provozovatel elektrické sítě National Grid může těžit z růstu poptávky, pokud se prodej elektromobily začne zvyšovat, ale může také těžit z programu Nissanu, pokud tímto programem povzbudí více spotřebitelů snížit jejich spotřebu energie ve špičce.
 
National Grid musela podnikat zásadní kroky k zajištění dodávek energie v zemi po uzavření v uhelných elektrárnách v důsledku zpřísňujících se ekologických předpisů. V důsledku toho se za posledních několik let zmenšila kapacita pro výrobu elektrické energie ve Velké Británii.