elon musk z nedostatku čipů obvinil renesas a bosch | Aktuality | autoweek.cz

Elon Musk z nedostatku čipů obvinil Renesas a Bosch

Elon Musk z nedostatku čipů obvinil Renesas a Bosch

16.08.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Šéf Tesly Elon Musk na Twitteru zhodnotil extrémní nedostatek polovodičů a při tom ostře kritizoval jejich dodavatele Renesas a Bosch.
Generální ředitel Tesly Elon Musk navštívil staveniště továrny v Německu. Při této příležitosti zkritizoval německé stavební zákony, které podle něho bezdůvodně zpomalují uvedení do provozu závodu na výrobu elektromobilů a na produkci akumulátorů, protože mu odmítají vydat povolení kvůli opakovaným problémům s poškozováním životního prostředí. „Obviňují nás, že jsme narušili spodní vody, ale když se podíváte kolem, tak je tu spousta vody a navíc tu každou chvíli prší,“ prohlásil Musk. Přitom ho doprovázel kandidát vládnoucích unijních stran na post spolkového kancléře Armin Laschet. Ten vyjádřil nadšení, že mu Musk odpověděl na SMS a slíbil mu maximální podporu při urychlení zprovoznění továrny s tím, že rovněž zajistí změnu zákonů, aby v budoucnu ochrana životního prostředí v Německu už podobným projektům nestála v cestě!
 
Elon Musk poté na Twitteru napsal, že Tesla aktuálně bojuje s extrémními omezeními dodavatelského řetězce se standardními čipy. „Zdaleka nejproblematičtější jsou Renesas a Bosch,“ napsal Musk. Důvody své kritiky těchto dvou dodavatelů ovšem neupřesnil. Už dřív ale na Twitteru napsal, že společnosti polovodiče hromadí „jako toaletní papír, jenže v epickém měřítku.“ Tesla, jako prakticky všichni výrobci automobilů, musela kvůli chybějícím čipům v závodě v kalifornském Fremontu přerušit výrobu Modelu 3.
 
Společnost Bosch v červnu v Drážďanech otevřela novou továrnu na polovodiče, do níž investovala historicky rekordní 1 miliardu eur. V září tam má začít výroba čipů pro automobilový průmysl. Bosch již má továrnu na čipy v Reutlingenu, která zahájila provoz v roce 2010. Mikrořadiče od společnosti Bosch ovšem nejsou tím druhem čipů, jehož nedostatek zastavuje výrobu aut po celém světě. Japonská společnost Renesas Electronics je jedním z nejvýznamnějších výrobců polovodičů pro automobilový průmysl. V zimě musela omezit dodávky poté, co v její továrnu nedaleko Fukušimy vážně poškodil velký požár a posléze další závod v Texasu musel zastavit výrobu v důsledku výpadků dodávek elektrické energie kvůli v tomto státě nevídané vlně mrazů.