elon nás ještě může potřebovat | Aktuality | autoweek.cz

Elon nás ještě může potřebovat

Elon nás ještě může potřebovat

25.11.2017 | | Doprava

Elon Musk při představení Tesla Semi zmínil i schopnost jízdy v poloautomatickém konvoji tří tahačů s několikametrovými rozestupy (platooning). A právě takovými konvoji se už pár let zabývají Fakulta elektrotechnická ČVUT na katedře řídicí techniky.
„Elon Musk při představení Tesla Semi zmínil i schopnost jízdy v (poloautomatickém) konvoji tří tahačů s několikametrovými rozestupy. To je v současné době jednoznačný trend vývoje - jízda v řízených konvojích bude mít v budoucnu za cíl další snížení spotřeby redukcí aerodynamického odporu,“ komentuje Zdeněk Hurák z Katedry řídicí techniky FEL ČVUT v Praze, na které působí skupina zabývající se řízením autonomních vozů.
 
„Přitom však Musk dodává, že i bez tohoto módu bude provoz elektrického Tesla Semi ekonomicky výhodnější než provoz dieselového tahače. S tím však nesouhlasí výzkumníci z prestižní Carnegie Mellon University, kteří na základě důkladných analýz nedávno uvedli, že aby byly tahače Tesla Semi ekonomicky konkurenceschopné, musely by jezdit v konvojích minimálně sedm vozů a dosáhnout tak nižší spotřeby. Uvidíme tedy, co ukáže realita,“ uzavírá Hurák.