škoda dodala elektromobily společnosti čez | Trendy | autoweek.cz

Škoda dodala elektromobily společnosti ČEZ

Škoda dodala elektromobily společnosti ČEZ

12.07.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto testuje svou flotilu elektromobilů Škoda Octavia Green E Line nově také u společnosti ČEZ. Automobilka jí na roční test v běžném každodenním provozu předala dva elektromobily Octavia.

Škoda Auto nově testuje své elektromobilů Škoda Octavia Green E Line společně se společností ČEZ. ČEZ převzal na jeden rok do testovacího provozu dva elektromobily Škoda Octavia Green E Line. Roční zkušební provoz má poskytnout důležité poznatky o vhodnosti elektrického pohonu pro každodenní praktické použití. ČEZ za tímto účelem také vybuduje nové dobíjecí stanice v Mladé Boleslavi a okolí.

Vedoucí oddělení elektromobility a elektrotrakce společnosti Škoda Auto Petr Kristl při předávání řekl: "Úzká spolupráce s energetickou společností má pro rozvoj elektromobility stěžejní význam. Zkušební využití vozů Škoda Octavia Green E Line ve společnosti ČEZ přinese důležité poznatky o jízdních vlastnostech elektromobilů v každodenním provozu a o procesu dobíjení.“

Vedle nových technických řešení Kristl očekává od spolupráce také nové náměty pro obchodní modely: "Kdo hledá řešení, musí se vydat přímo ke zdroji. Při vývoji elektrické mobility je naprosto klíčové partnerství s výrobci a distributory elektrické energie. Roční spolupráce nám poskytne cenné údaje z  reálného provozu elektromobilů v reálné dobíjecí síti. Výsledkem mohou být nejenom nová technická řešení, ale i obchodní modely cílově zaměřené na provozovatele elektromobilů. Cílem je nabídnout zájemcům o elektromobily kompletní sadu produktů a služeb, se všemi zákaznickými výhodami, obsahující produktové a servisní služby, jako například výhodný tarif na energii a atraktivní nabídku financování. Zároveň se bude pracovat na snížení omezujících vlastností elektromobilů. Výsledky zkušebního provozu mají také přispět k tomu, aby elektromobily v budoucnu měly delší dojezd a aby se snížila jejich pořizovací cena."

"Spolupráci se Škoda Auto velmi vítáme, je to vynikající příležitost posunout vývoj elektromobility v České republice dále vpřed. Od první chvíle, kdy se Škoda Auto začala věnovat elektromobilitě, se nabízela možnost spolupráce obou společností na vývoji této oblasti v České republice. Testování dvou elektrických Octavií je první krok k navázání daleko mohutnější spolupráce mezi námi a touto automobilkou. Je to příležitost, jak posunout vývoj elektromobility v České republice o několik kroků vpřed," vysvětluje Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ.

"Důležitá budou také data o dobíjení těchto vozů u dobíjecích stanic ČEZ. Jejich výstavbu plánujeme také v areálu továrny Škoda Auto v Mladé Boleslavi a blízkém okolí," dodal Tomáš Chmelík. ČEZ se v této lokalitě zaměří na výstavbu rychlodobíjecích stanic, jejich zprovoznění plánuje na rok 2013.

V první fázi spolupráce se ČEZ zaměření na velmi detailní sledování jízdních vlastností elektromobilů Škoda Octavia Green E Line. Auta bude ČEZ používat na kratší služební cesty a testovací jízdy v městském provozu.

Skupina ČEZ podporuje koncept elektromobility v souladu se svojí strategií FUTUR/E/MOTION. Společnost ČEZ se v projektu Elektromobilita zaměřuje na testování elektromobilů, elektroskútrů a elektrokol. Jeho hlavním pilířem je výstavba dobíjecích stanic, kterých už zprovoznil 20, a to nejenom v Praze, ale také v Ostravě, Plzni a Trutnově. ČEZ se v první fázi pilotního projektu zaměřuje na instalaci sanic pro normální dobíjení, které pracují ve své základní verzi se střídavým proudem s napětím jako běžná domácí zásuvka typu Schuko (tj. 16 A/230 V) nebo třífázovým 16 A nebo 32 A/400 V se zásuvkou Mennekes, umožňující třikrát rychlejší dobití na 100 %. Ještě v letošním roce zprovozní první stanici rychlého dobíjení, které pracují s vyšším napětím a umožňují dobíjet 100 % kapacity akumulátoru do 50 minut.

  • Škoda dodala elektromobily společnosti ČEZ
  • Škoda dodala elektromobily společnosti ČEZ
  • Škoda dodala elektromobily společnosti ČEZ