eu posílá německo před soud kvůli daimleru | Aktuality | autoweek.cz

EU posílá Německo před soud kvůli Daimleru

EU posílá Německo před soud kvůli Daimleru

10.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Evropská komise rozhodla, že EU podá žalobu na Německo, protože umožnilo, aby společnost Daimler v klimatizacích vozů značky Mercedes-Benz nadále používala zakázané chladivo poškozující životní prostředí a tyto vozy prodávala v zemích EU.
Největší členský stát EU s nejsilnější lobbyistickou organizací v rámci automobilového průmyslu už nemá problém jen s koncernem Volkswagen, který americké orgány přistihly při podvádění během měření emisí NOx a v Evropě uváděl nepravdivé údaje o emisích CO2 resp. spotřebě pohonných hmot. Nyní Evropská komise začala řešit porušování předpisu zakazujícího použití chladiva R134a v klimatizacích automobilů značky Mercedes-Benz prodávaných v rámci EU.
 
Společnost Daimler odmítla pro údajnou nebezpečnost použití nového chladiva R1234yf a začala vyvíjet vlastní na bázi CO2. To ale bude k dispozici až v roce 2017. Daimler nedávno slíbil, že do té doby začne také používat R1234yf, ale zatím se tak nestalo. Použití CO2 jako chladiva bude znamenat zásadní rekonstrukci klimajednotek pro automobily, zatímco přechod na R1234yf nebyl tak složitý.
 
Daimler se nikterak netají neochotou používat R1234yf a dlouhodobě porušuje předpisy EU. Daimler o chladivu R1234yf tvrdí, že je jeho použití nebezpečné. Žádný jiný výrobce automobilů ale tento názor nesdílí a tvrzení Daimleru odmítá i německý úřad pro dopravu KBA.
 
Německo jako země, kde jsou vozy Mercedes-Benz homologovány, tak toto porušování unijních předpisů dlouhodobě tolerovalo. Nyní se ale řada kritiků dočkala a Evropská komise tento případ začala řešit.
 
Soud může německé vládě nařídit, aby proti porušování unijních zákonů zasáhla a případně za něj udělila pokutu. Soudní jednání ale obvykle trvá rok i více, takže je možné, že se k rozsudku dospěje až v době, kdy už Daimler bude používat jiné chladicí prostředky. Případná pokuta se odhaduje se v šesticiferné výši za každý den porušování předpisu, tj. od 1. ledna 2013.