eu vyzývá k budování nových dobíjecích stanic | Aktuality | autoweek.cz

EU vyzývá k budování nových dobíjecích stanic

EU vyzývá k budování nových dobíjecích stanic

24.10.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle německého magazínu Automobilwoche Komise EU připravuje novou formu podpory elektromobility. Nejpozději od roku 2023 by dobíjecí stanice pro elektromobily měly být povinnou výbavou všech novostaveb.
Komisaři EU podle německého tisku připravují nové nařízení, podle něhož by nejpozději od roku 2023 měly být všechny novostavby vybaveny dobíjecí stanicí pro elektromobily. Všechny nové rodinné domy a menší stavby budou muset být vybaveny minimálně odpovídající elektroinstalací, aby bylo možné kdykoliv dobíjecí stanici připojit. Návrh je součástí balíčku změn, připravovaných Evropskou komisí a vedoucích ke zvýšení energetické účinnosti staveb.
 
Větší budovy budou muset být vybaveny minimálně jedním z deseti parkovacích míst s pevně nainstalovanou dobíjecí stanicí. Náklady budou podle Evropské komise až 75 000 eur (více než 2 miliony korun) na jednu stanici. Toto opatření by tedy zásadním způsobem ovlivnilo cenu nových budov, stejně jako rekonstruovaných objektů. Nové nařízení by mělo vstoupit v platnost od roku 2023.
 
Realitní průmysl plán ostře kritizuje. „Brusel prosazuje technologii, aniž by věděl, zda o ni v budoucnu bude na trhu zájem,“ uvedl prezident německého sdružení majitelů domů Haus und Grund Kai Warnecke.
 
V Německu si vláda stanovila cíl dostat do roku 2020 na silnice milion elektromobilů. Proto od května vypsala dotace ve výši 3000 eur pro pořízení auta s hybridním pohonem a 4000 eur na nákup elektromobilu. Jenže zájem ze strany kupujících je zcela minimální. Ke zděšení německého automobilového průmyslu navíc většina s dotací pořizovaných elektromobilů není z domácí produkce, ale Renaulty Zoe. Před pár dny horní komora německého parlamentu přijala doporučení zakázat od roku 2030 v Evropě prodej automobilů se spalovacími motory