eurooil sází na biopaliva | Aktuality | autoweek.cz

EuroOil sází na biopaliva

EuroOil sází na biopaliva

22.07.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová obchodní strategie společnosti ČEPRO se zaměřuje na širší nabídku produktů. Biopaliva vítězí především svojí cenou.

Čerpací stanice EuroOil se jako první celorepubliková síť rozhodla pro plošné nasazení prodeje vysoceobjemových biopaliv. Do konce roku bude u šedesáti stanic v nabídce buď směsné palivo E85 nebo směsná motorová nafta SMN 30.

EuroOil tím zahájí svoji novou obchodní strategii - rozšířit portfolio pohonných hmot na čerpacích stanicích a nabídnout každému řidiči palivo, o které má zájem a potřebuje. „Chceme využít trendu, který nepopiratelně v posledních letech začal a bude pokračovat - využití biopaliv pro automobily. Proto se v rozšiřování nabídky zaměříme především na tento druh pohonných hmot,“ upřesňuje Jan Duspěva, obchodní ředitel společnosti ČEPRO, které síť EuroOil patří. Toto rozhodnutí zároveň umožní vyhovět legislativě a prodávat na čerpacích stanicích zcela čistou naftu bez biosložky.

Hlavní výhodou biopaliv je cenová výhodnost, neboť mají nižší spotřební daň. „Rozdíl může činit u benzínu až deset korun na litr, u nafty jde zhruba o tři koruny. To je v době ekonomické krize, kdy řada lidí počítá každou korunu, velmi zajímavý benefit do rodinného rozpočtu,“ konstatuje Duspěva. Případná úprava vozu pro využití ethanolu je v dostupné cenové relaci několika tisíc korun.

Společnost ČEPRO klade velký důraz na kvalitu a kontrolu jakosti používaných biosložek, ve spolupráci s certifikační agenturou SGS vyvinula Zelenou pečeť jakosti pro biopaliva. Nezbytnou součástí prodeje je také kompletní informační servis.

Dodavateli biosložek a biopaliv pro ČEPRO jsou společnosti Preol a Tereos TTD.

„Vnímáme široké zavedení vysoce objemových biopaliv společností ČEPRO jako významný a průlomový signál pro celý trh s pohonnými hmotami v ČR. Věříme, že tento krok nezůstane v budoucnu osamocen v době, kdy provozovatelům sítí čerpacích stanic roste silná konkurence jiných alternativních pohonů - elektrické energie nebo plynu, a které jejich zařízení a sítě tak nevratně nebude potřebovat. Jde o logický a nutný krok zachovat si tržní pozici a podíl na trhu přepravy osob a nákladů, kde v budoucnu dojde k radikálním změnám. Logicky uspějí jen silné společnosti, které budou na tyto změny dopředu připraveny,“ řekl Ing. Martin Kubů, místopředseda představenstva PREOL, a.s.

„Biopaliva ve všech formách jsou dosud jedinou alternativou nabízející dnešním provozovatelům sítí další využití jejich zařízení bez jakékoli úpravy. Současně nevyžadují změny jak motorových vozidel, tak celé distribuční cesty paliva do vozidel. Tyto změny v případě masivního přechodu od kapalných paliv k jiným alternativám budou znamenat mnoho miliard korun vynucených nákladů, které v konečném důsledku zaplatí v budoucnu přes dnešní lákavé nabídky občan/motorista v ceně vozidla a pohonné látky,“ doplnil Ing. Martin Kubů.       

"Vnímáme biopaliva jako jednu z alternativ k fosilním zdrojům energie. Vyrábíme je z technických plodin (cukrová řepa), které nekonkurují potravinám. Máme s výrobou dlouhodobé zkušenosti, náš Ethanol E85 splňuje kritéria dlouhodobé udržitelnosti, která zaručují úsporu emisí oproti fosilním palivům, správnou výrobní praxi a nakládání s půdou. Náš produkt je srovnatelný s vyspělou Evropou, kde biopaliva fungují již řadu let," říká Oldřich Reinbergr, předseda představenstva Tereos TTD.

Základní slovníček:

Biopaliva - paliva, která jsou z větší části nebo zcela vyrobena z obnovitelných zdrojů

FAME - (fatty acid methyl ester) palivo pro vznětové motory na bázi metylesterů ­ nenasycených mastných kyselin rostlinného původu; typicky MEŘO – metylester řepkového oleje

SMN - směsná motorová nafta (SMN 30, Eko diesel); motorové palivo vyráběné z klasické fosilní motorové nafty (69%) a biosložky MEŘO (31%)

E85 - palivo nové generace určené pro vozy FFV (Flexi Fuel Vehicle) nebo pro jakýkoliv upravený vůz, směs 70 –85 % bezvodého lihu (bioethanolu) a 15 – 30 % benzinu Natural 95