ženský boj | Aktuality | autoweek.cz

Ženský boj

Ženský boj

04.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

 

Ženy byly nejagresivnější při kladení otázek nejvyšší výkonné ředitelce GM Mary Barraové a nejvíce rozčílené z nedostatečných odpovědí.

 

Slyšení zástupců GM v americkém senátu kvůli aféře se samovolně se vypínajícím zapalováním, což mělo za následek minimálně 12 mrtvých, jimž se nenafoukl airbag, přineslo zajímavý efekt.

Nejtvrdší otázky, jimž musela čelit generální ředitelka GM Mary Barraová během posledních dvou dní v budově Kapitolu, nepocházely pouze od jedné nebo druhé politické strany. Místo toho mezi těmi, kdo kladl Barraové nejagresivnější otázky, byly senátorky a poslankyně, mezi nimi právničky a bývalé prokurátorky. Právě ony byly očividně rozčílené z nedostatku smysluplných odpovědí.

Odborníci na politiku a vztahy s veřejností říkají, že to není překvapující. Vzhledem k tomu, že Barraová je první ženou, zaujímající pozici nejvyššího výkonného představitele společnosti.

„Domnívám se, že pokud by na ní senátorky byly milé, ptali bychom se, zda to není tím, že je žena,“ řekla Carreen Wintersová, výkonná viceprezidentka pro vztahy s veřejností firmy MWW.

Na otázky senátorky Claire McCaskillové Barraová uvedla, že nebyla informována hlavním obhájcem GM o počtu soudních sporů vedených proti její společnosti v souvislosti s vadami spínací skříňky zapalování. McCaskillová na ní poté vyjela: „Kolik takových závad bude ještě následovat?“

Senátorka Barbara Boxerová se zeptala, zda Barraová bude podporovat zákon, jenž půjčovnám automobilů zabraňuje půjčovat nebo prodávat vozidla, která byla svolána kvůli závadě. Barraová odpověděla, že zákon nečetla.

„Skutečně to nerada říkám, ale pokud toto je nové vedení GM, je dost omezené,“ vyjádřila se poté Boxerová. Otrávená nedostatečným odpovídáním Barraové Boxerová později vybuchla a vykřikla na ni: „O ničem nic nevíte!“

Prezident pro strategické vztahy firmy Ervin Hill Strategy Dan Hill řekl, že grilování ze strany žen „bylo velmi dobrým okamžikem, neboť ukazuje, že skončila doba, kdy existuje „klub“ a někdo do něj dostane volný vstup jen kvůli svému pohlaví.

„V době volebních kampaní, v nichž se potkávají kandidáti různého pohlaví, dostávají mužští kandidáti často radu, aby při debatách nebyli vůči svým ženským oponentům příliš agresivní,“ uvedl profesor a předseda politických věd na univerzitě v Oaklandu David Dulio.