evropský projekt pro výstavbu rychlých dobíjecích stanic | Aktuality | autoweek.cz

Evropský projekt pro výstavbu rychlých dobíjecích stanic

Evropský projekt pro výstavbu rychlých dobíjecích stanic

05.12.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group se značkami Audi a Porsche založily společný podnik pro výstavbu 400 ultra-rychlých nabíjecích stanic kolem hlavních evropských dálnic. Síť bude využívat standard CCS.
BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group se značkami Audi a Porsche podepsaly společné memorandum o vytvoření evropské sítě nejvýkonnějších nabíjecích stanic. Cílem je rychlá výstavba velkého množství nabíjecích stanic, které umožní cestování na dlouhé vzdálenosti elektřinou poháněných automobilů. Spolupráce mezi různými automobilkami v dosud nevídaném rozsahu umožní vzniknout nezávislé infrastruktuře nabíjecích stanic. To bude významným krokem v podpoře masového rozšíření elektřinou poháněných vozidel.
 
Navrhovaná síť ultra-rychlých nabíjecích stanic s nabíjecím výkonem až 350 kW bude schopna dobíjet elektromobily významně rychleji, než je tomu u současných systémů. Zahájení výstavby je naplánováno na začátek roku 2017. V úvodní fázi projektu vznikne v Evropě přibližně 400 nabíjecích stanic. V roce 2020 mají mít zákazníci přístup k tisícům těchto vysokovýkonných nabíječek.
 
Cílem je prostřednictvím sítě nabíjecích stanic umožnit majitelům elektrickým vozů cestovat i na delší vzdálenosti, což v minulosti možné nebylo. Nabíjení má být stejně snadné a komfortní jako při konvenčním tankování paliva u čerpacích stanic.
 
Síť bude využívat standard zásuvek Combined Charging System (CCS). Plánovaná infrastruktura bude podporovat existující standardy nabíjení střídaným (AC) i stejnosměrným (DC) proudem. Novinkou ale bude nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 350 kW. Elektromobily různých značek, které jsou schopné s tímto nabíjecím výkonem pracovat, jsou díky tomu schopné nabít se za zlomek obvyklého času. Síť bude schopna nabíjet všechny automobily pracující s evropským nabíjecím standardem CCS.
 
Zúčastnění automobiloví výrobci se zavázali k významným investicím do výstavby sítě nabíjecích stanic, což je důkazem jejich víry v budoucnost elektrické mobility. Zakládající členové – BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group – mají ve společném podniku stejné postavení. Ke spolupráci s výstavbou komfortní infrastruktury pro majitele elektromobilů jsou přitom vítáni i další výrobci automobilů. Společný podnik je otevřen také spolupráci s regionálními partnery.
 
V současné době představují elektromobily 0,59 % ze všech nově registrovaných aut v Evropě. Těmi nejprodávanějšími jsou Renault Zoe (25 % podílu na trhu), Nissan Leaf (23 %) a Tesla Model S (14 %).