evropský trh i v červnu pod úrovní loňského roku | Aktuality | autoweek.cz

Evropský trh i v červnu pod úrovní loňského roku

Evropský trh i v červnu pod úrovní loňského roku

17.07.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Počet nových registrací nových automobilů v Evropě byl také v červnu výrazně nižší než v předchozím roce. Oproti květnu ale byl propad menší. Prodej klesl na všech evropských trzích s výjimkou Francie.
Evropský trh s osobními automobily také v červnu trpěl důsledky pandemie koronaviru. V důsledku uvolnění v mnoha zemích a opětovného otevření prodejců byl nyní pokles výrazně nižší, nicméně i přes zlepšení ve srovnání s květnem se poptávka v červnu ještě plně nezotavila. V součtu Evropské unie, Velké Británie a zemí Evropského sdružení volného obchodu (EFTA) vykázaly statistiky Evropské asociace automobilového průmyslu ACEA v červnu pokles meziročně o 24,1 % na 1 131 843 vozidel. Přitom v květnu byl meziroční pokleslo 56,8 %. V zemích EU bylo zaregistrováno celkem 949 722 nových automobilů, což bylo o 22,3 % méně než ve stejném měsíci loňského roku.
 
V důsledku krize všechny trhy EU s výjimkou Francie nadále prudce klesaly. Zvýšení nových registrací ve Francii o 1,2 % bylo způsobeno opatřeními, která francouzská vláda přijala od začátku června na podporu prodeje vozidel s nízkými emisemi. Naproti tomu ostatní hlavní trhy EU ve Španělsku (-36,7 %), Německu (-32,3 %) a Itálii (-23,1 %) opět utrpěly významné dvojciferné procentní ztráty.
 
Žádná z hlavních značek neunikla obecnému trendu. Skupina VW zaznamenala pokles nových registrací o 24,8 %, pokles BMW byl o 18,9 % a Daimleru o 16 %. Francouzská skupina PSA se značkami Peugeot, Citroen, DS a Opel poklesla o 28,3 %, zatímco skupina Renault klesla jen o 15,7 %. Italsko-americký Fiat Chrysler zaznamenala pokles o 28,4 %.
 
Od začátku roku vychází pokles nových registrací v EU o 38,1 % s celkovými registracemi 4,28 milionu aut. Na čtyřech nejdůležitějších trzích EU zaznamenalo nejvýznamnější propad Španělsko, které bylo pandemií tvrdě zasaženo (-50,9 %) následované Itálií (- 46,1 %) a Francií (-38,6 %). V Německu klesl počet nových registrací během prvních šesti měsíců o 34,5 %.