fake news o autech po česku | Aktuality | autoweek.cz

Fake news o autech po česku

Fake news o autech po česku

06.04.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V nedávných dnech jsme byli svědky typické ukázky zveřejnění ničím nepodložených dezinformací. Strážci pravdivosti informací na nepravdivou zprávu webu auto.cz a Světa motorů nijak nereagují.
Web auto.cz a časopis Svět motorů zveřejnily text Martina Freie „Chystají se drakonické poplatky na stará auta: Kterých modelů se bude týkat? Vláda zvažuje uvalení drastických daní na starší auta.“ V textu byly uvedeny i výše poplatků za vozidla konkrétního stáří. Text vzápětí opsaly další servery jako hotovou věc aniž by se poikusily ověřit si pravdivost této zprávy.
 
Přes zjevnou nesmyslnost tohoto článku vzbudil mezi veřejností velký ohlas. Vyjádřil se proto k němu i předseda vlády v demisi Andrej Babiš: „Tak tenhle článek je naprostý nesmysl, a už mi ho začínají lidi posílat mailem. Hlavně senioři, které děsí, že bychom zavedli nové drastické poplatky za starší auta. Ani se mi to nechce sdílet, jaká je to blbost. Nic takového samozřejmě nechystáme.“
 
Jaký je původ této zprávy? Česká vláda je pod tlakem EU nucena hledat cesty zlepšení špatného stavu životního prostředí u nás a odstranění důsledků dlouhodobého neřešení nejzávadnějších problémů. Podobně pod tlakem jsou i jiné země v čele s Německem. Jednou z nejdůležitějších oblastí, kterou je třeba řešit, je doprava. Ministerstvo dopravy proto analyzuje všechna potenciální řešení, která se používají ve světě. Zdanění starších vozidel s většími emisemi je samozřejmě jednou z mnoha alternativ. Jen těžko si ale lze představit vládu, která by si dovolila takovýmto nekompromisním způsobem poškodit tak významnou skupinu voličů, protože toto opatření by se týkalo především důchodců, kteří chodí k volbám mnohem ochotněji než ti mladší skupiny voličů.
 
Z tohoto pohledu snad ještě víc než samotný, už na první pohled nesmyslný článek, zaráží hysterická reakce některých politiků na text dřív, než si jeho pravdivost prověřili. Václav Klaus mladší dokonce na základě článku Světa motorů označil vládu za "hovada". Lepší reklamu pro Svět motorů a auto.cz nemohli udělat…