ferdinand piech pokračuje v boji | Aktuality | autoweek.cz

Ferdinand Piech pokračuje v boji

Ferdinand Piech pokračuje v boji

04.05.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bývalý předseda představenstva Volkswagenu Ferdinand Piech údajně vznáší námitky proti volbě dozorčí rady Volkswagenu, aby jeho i jeho ženu v dozorčí radě nahradily dvě jeho neteře. Volkswagen do dozorčí rady potřebuje kvůli německým zákonům nominovat ženy.
Ferdinand Piech (78) se ani po rezignaci na vedení dozorčí rady nechce vzdát svého vlivu na dění v koncernu Volkswagen. Piech kontroluje 13 % akcií rodinného holdingu Porsche SE, kterému patří 51,7 % akcií Volkswagenu. Po jeho rezignaci a odchodu jeho manželky Ursuly z dozorčí rady má dvě uvolněná místa nárok Piechovská větev rodinného klanu Porsche-Piech.

Vedení Volkswagenu už oznámilo, že uvolněná místa v radě po odchodu bývalého předsedy Piecha a jeho ženy Ursuly obsadí Louise Kieslingová a Julia Kuhn-Piechová. Obě byly jmenovány dvacetičlennou dozorčí radou Volkswagenu na žádost výkonné rady Volkswagenu vedené Martinem Winterkornem. Vedení Volkswagenu uvedlo, že jmenování schválil s okamžitou platností místní soud v Braunschweigu. Volba obou žen jako nových členek rady ovšem nevzešla od Ferdinanda Piecha, ale prý „byla koordinována s celou rodinou“.

V Německu má každý akcionář, odborová rada a samotná společnost právo prostřednictvím soudu nominovat nového člena na uprázdněné místo v dozorčí radě. Společnost je jedinou z těchto tří stran, která je povinna to udělat.

Piech sám ovšem přímo nominoval Wolfganga Reitzleho, bývalého ředitele BMW a bývalého šéfa nyní již neexistující skupiny luxusních značek Ford Motor Premier Automotive Group a později dlouholetého nejvyššího výkonného představitele společnosti Linde Group. Po odchodu do důchodu Reitzle předsedá dozorčí radě společnosti Continental.  Jeho druhým kandidátem je bývalá manažerka Siemensu Brigitte Edererová.

Jediný způsob, jakým by Piech mohl jmenování ze strany Volkswagenu překazit, by bylo podání právní žaloby proti rozhodnutí soudu. Piech prý uvažuje o žalobě proti svým příbuzným. Jmenování Kieslingové a Kuhn-Piechové neschvaluje proto, že mají jen minimální zkušenosti s automobilovým průmyslem.

Louise Kieslingová (57 let) je rakouská obchodnice, která získala doktorát na Royal College of Art v Londýně za automobilový design. V září 2014 koupila více než 165 let starou rakouskou textilní společnost Backhausen s 80 zaměstnanci. Zodpovídá za vývoj výrobků a kreativní směřování. Louise Kieslingová je dcerou Louise Daxer-Piechové (1932-2006), sestry Ferdinanda Piecha. Jejich matka Louise Porsche-Piechová (1904-1999) byla dcerou Ferdinanda Porscheho (1875-1951) a manželkou vídeňského právníka Antona Piecha, který v letech 1941 až 1945 řídil továrnu KdF (nyní Volkswagen) v dnešním Wolfsburgu a později byl obchodním partnerem Ferdinanda Porscheho.

Julia Kuhn-Piechová (34 let) je sestrou mladšího bratra Ferdinanda Piecha Hanse-Michela Piecha, člena představenstva Volkswagenu a právníka působícího ve Vídni. Vystudovala práva a poté studovala správu majetku a nemovitostí na Technické universitě ve Vídni. Pracuje v oblasti realit. Stejně jako většina členů rodiny Piechových (včetně Ferdinanda Piecha samotného) žije v Salcburku.

Jmenováním Piechových neteří, které jsou už čtvrtou generací rodinného klanu Porsche-Piech, se má obnovit rovnováha sil v představenstvu VW ve prospěch Piechova klanu. Rodina Porsche má v dozorčí radě dva členy, Wolfganga Porscheho a jeho synovce Ferdinanda Olivera Porscheho. Klany obou rodin ovládají 51,7 % kmenových akcií prostřednictvím svého na burze obchodovatelného holdingu Porsche SE.

Vyjádření Volkswagenu neuvádí délku funkčního období pro obě jmenované. Nově jmenované osoby většinou slouží po zbytek období svého předchůdce, což je v tomto případě do roku 2017. Celé pětileté období mohou členové rady sloužit až po zvolení majiteli společnosti na schůzi akcionářů.

Piechovým odchodem vzniklo prázdné místo v nejvyšším patře největší evropské automobilky. Další napětí nastane při výročním setkání akcionářů už v úterý 5. května v Hannoveru. Tomu bude předsedat prozatímní předseda Volkswagenu, bývalý odborový předák Berthold Huber.

Příchod obou Piechových neteří je logický i z hlediska německých zákonů, které požadují, aby v dozorčích radách bylo od roku 2016 30 % žen. V současné době je po odchodu Ursuly Piechové ve dvacetičlenné dozorčí radě jediná žena zastupující akcionáře, ředitelka švédské banky SEB  Annika Falkengrenová, a mezi deseti odboráři také jedna - Babette Fröhlichová.