fia dává zelenou novému vozu škoda fabia r 5 | Aktuality | autoweek.cz

FIA dává zelenou novému vozu Škoda Fabia R 5

FIA dává zelenou novému vozu Škoda Fabia R 5

08.04.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilová federace FIA homologovala nový soutěžní speciál značky Škoda.
Světová automobilová federace FIA jako nejvyšší autorita motoristického sportu dala zelenou novému vozu Škoda Fabia R 5. Nový soutěžní speciál může po úspěšné homologaci pokračovat v úspěšné 114leté historii motoristického sportu této značky na tratích po celém světě. Škoda Fabia R 5 vychází z nového sériového vozu Fabia a je nástupcem vozu Škoda Fabia Super 2000, který vešel do historie Škoda Motorsport jako nejúspěšnější soutěžní vůz všech dob.

„Těší nás schválení ze strany Světové automobilové federace FIA. Nyní můžeme prokázat kvalitu našeho nového rallyeového speciálu při soutěžích,“ říká Dr. Frank Welsch, člen představenstva Škoda AUTO odpovědný za technický vývoj. „Při vývoji naší tak úspěšně zavedené sériové Fabie třetí generace jsme převzali některé geny z našich soutěžních vozů a vyvinuli jsme tu nejemocionálnější Fabii všech dob. Nyní naopak sériový model posloužil jako základ pro nový vůz Fabia R 5.“

Nový soutěžní speciál značky Škoda je podle předpisů FIA vybaven turbomotorem 1,6 l. To je podstatná změna oproti nepřeplňovanému zážehovému dvoulitrovému motoru vozu Fabia Super 2000. Kromě toho bude mít nové auto s pohonem všech kol sekvenční pětirychlostní převodovku a přední nápravu se vzpěrami McPherson. Hmotnost činí, jak stanoví předpisy, minimálně 1230 kg.

Do přesného nastavení a optimální souhry vysoce moderních součástí investoval tým Škoda Motorsport od spuštění projektu 15 měsíců intenzivní vývojářské práce.

Homologační proces je dlouhodobá a komplexní procedura, která vyžaduje úzkou spolupráci s FIA a má několik částí. Nový vůz Škoda Fabia R 5 se musel v uplynulých měsících podrobit rozsáhlému přejímacímu procesu, který byl nyní úspěšně zakončen schválením ze strany FIA.

„Jsme rádi, že máme homologaci od Světové automobilové federace FIA v kapse,“ říká ředitel Škoda Motorsport Michal Hrabánek. „Vývoj naší nové naděje pro rallye představoval náročný proces a rovněž i velkou výzvu pro celý tým Škoda Motorsport, kterému bych chtěl vyslovit svůj velký dík.“

Důležitými poznatky při vývoji nového rallyeového speciálu přispěli špičkoví jezdci, jako asijsko-pacifický šampion Jan Kopecký (CZ), mistr Evropy Esapekka Lappi (FIN), rallyeová legenda Freddy Loix (B) a mnohonásobný rakouský mistr Raimund Baumschläger. Celkem bylo do homologace ujeto asi 10 000 km na nejrůznějších površích, mimo jiné v České republice, Rakousku, Německu, Itálii, Francii, Řecku, Španělsku a Finsku. Ať za ledového chladu nebo ve slunném počasí, na asfaltu, šotolině nebo sněhu – Škoda Fabia R 5 absolvovala všechny testy úspěšně.

Ředitel Škoda Motorsport Michal Hrabánek: „S novým vozem Škoda Fabia R 5 chceme na tratích rallye po celém světě díky rychlosti a spolehlivosti navázat na úspěchy posledních let. Po úspěšné homologaci nyní můžeme zahájit následující fáze projektu Fabia R 5.“

Zájem zákaznických týmů o nový vůz Škoda Fabia R 5 je již nyní veliký.
  • FIA dává zelenou novému vozu Škoda Fabia R 5
  • FIA dává zelenou novému vozu Škoda Fabia R 5
  • FIA dává zelenou novému vozu Škoda Fabia R 5