fiat chrysler a psa rozšiřují spolupráci | Aktuality | autoweek.cz

Fiat Chrysler a PSA rozšiřují spolupráci

Fiat Chrysler a PSA rozšiřují spolupráci

18.02.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

FCA Italia a skupina PSA podepsaly smlouvu o prodloužení jejich již čtyřicetiletého úspěšného partnerství v oblasti lehkých užitkových vozů (LUV) do roku 2023. Velká LUV obou koncernů se tedy i nadále budou společně vyrábět v Itálii v závodě Sevelsud.
Nová smlouva mezi FCA a PSA se týká především pokračování produkce ve společném podniku, v jehož rámci se vyrábějí velké dodávky Fiat Ducato, Peugeot Boxer a Citroën Jumper, ale i výroby dalších verzí, které v budoucnu pokryjí potřeby nových značek skupiny PSA Opel a Vauxhall (tzn. nástupce modelu Movano, který se zatím vyrábí ve spolupráci s Renaultem ve francouzském Batilly).
 
FCA Italia a skupina PSA se rozhodly zvýšit již v tomto roce výrobní kapacitu v automobilce Sevel s případným posílením výrobních směn tak, aby bylo možné reagovat na očekávané navýšení poptávky a rozšíření výroby o vozy další značky. Ve střednědobém horizontu dohoda počítá rovněž s využitím další výrobní kapacity skupiny PSA pro montáž některých verzí velkých furgonů značek Peugeot. Citroën, Opel a Vauxhall. V současné době je výrobní kapacita 300 000 vozů za rok, ale brzy by měla dosáhnout 350 000 vozů za rok.
 
Automobilka Sevelsud, která byla založena v roce 1981 ve Val di Sangro (Atessa, Itálie), zaměstnává 6200 osob a rozkládá se na 1,2 km2. Jde o největší a nejflexibilnější továrnu na výrobu LUV v Evropě, která dokáže vyrábět širokou škálu konfigurací. Díky úrovní své specializace, provozní výkonnosti a organizace je Sevel také jednou z nejefektivnějších továren LUV na světě.
 
PSA Group vyrábí lehká užitková vozidla nižší kategorie v anglickém Lutonu (závod automobilky Vauxhall) a francouzském Hordainu, což je původní závod Sevelnord. Partnerství na společnou produkci středně velkých LUV mezi PSA a Fiatem zde ale skončilo v roce 2012 a závod přešel zcela pod kontrolu PSA.