fiat chrysler má plán pro polsko | Aktuality | autoweek.cz

Fiat Chrysler má plán pro Polsko

Fiat Chrysler má plán pro Polsko

04.01.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Fiat Chrysler Automobiles uvedla, že ve druhé polovině roku 2022 ve svém polském závodě v Tychách zahájí výrobu automobilů s elektrickým a hybridním pohonem.
Skupina Fiat Chrysler Automobiles rozšíří a modernizuje svou továrnu v polských Tychách aby zde mohla vyrábět nové vozy značek Jeep, Fiat a Alfa Romeo s elektrickým a hybridním pohonem. Podle informací FCA přípravy na přestavbu závodu začaly už před koncem roku 2020 a první nové vozy by odtud měly vyjet ve druhé polovině roku 2022.
 
Fiat Chrysler Automobiles do projektu investuje 204 milionů USD „s vyhlídkou na mnohonásobně více,“ jak uvedl polský místopředseda vlády Jaroslaw Gowin (Gowin původně mylně ohlásil investici FCA ve výši 2 miliard eur). Podle Gowina investice přichází jako podpora pro největší rozvíjející se evropskou ekonomiku a přechod na výrobu elektricky poháněných vozidel může pomoci polskému automobilovému sektoru dohnat regionální konkurenty z České republiky a Slovenska.
 
Polský závod společnosti Fiat Chrysler v průmyslovém regionu jižního Slezska vyrábí se 2500 zaměstnanci malé vozy Fiat 500 včetně verzí prodávaných pod značkou Abarth a Lancia Ypsilon (prodává se už jen v Itálii). Výroba těchto modelů by podle mluvčího FCA v Polsku Rafala Grzaneckiho měla i nadále pokračovat souběžně s novými vozy dokud po nich bude poptávka. V roce 2019 bylo v Tychách vyrobeno 263 176 vozidel (179 689 vozů Fiat 500, 21 015 vozů Abarth 595 a 62 472 vozů Lancia Ypsilon). Pro místní automobilový průmysl je důležité, že u všech vyráběných vozů je vysoký podíl komponent vyráběných v Polsku.
 
V rámci plánu na období 2018 až 2022 se FCA zavázala investovat do elektrifikace 9 miliard eur. Fiat Chrysler aktuálně připravuje spojení s francouzskou skupinu PSA, aby vytvořila světovou automobilku číslo 4.
 
Podrobnosti o tom, o jaké modely se budou v Tychách vyrábět, FCA zatím neuvádí. Je pravděpodobné, že půjde o zcela nová malá auta počínaje městským elektromobilem odvozeným od konceptu Fiat Centoventi. To by byl velký návrat Fiatu do segmentu malých aut, který opustil s ukončením výroby modelu Punto. Pro Jeep to určitě bude malé SUV, pravděpodobně nástupce modelu Renegade, což by znamenalo i nástupce pro Fiat 500X a podobný typ vozu pro značku Alfa Romeo. Otázkou je technický základ. Zatím není jasné, zda Fiat pro tyto nové modely už využije platformu skupiny PSA e-CMP vhodnou i pro elektricky poháněná městská auta, nebo bude pokračovat v započatém vývoji vlastní platformy použité pro elektricky poháněnou novou generaci Fiatu 500e.