fiat oslaví 120 let v trojském zámku | Aktuality | autoweek.cz

Fiat oslaví 120 let v Trojském zámku

Fiat oslaví 120 let v Trojském zámku

20.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

O víkendu se uskuteční Výstava historických automobilů při příležitosti 120. výročí založení italské značky Fiat.
Výstava představí 350 exponátů od 20. let do současnosti. Vedle modelových řad značky Fiat mohou návštěvníci obdivovat vozy, které byly v průběhu let s italským koncernem historicky spojeny, ať již to jsou Alfa Romeo, Lancia, Ferrari, Maserati či Abarth, nebo licenční Seat, Lada a Zastava.
 
Historie legendární italské značky automobilů začala setkáním skupiny přátel v kavárně Burello nedaleko turínského nádraží. O výrobě automobilů s nimi uvažoval i Giovanni Agnelli, jenž 11. července 1899 založil společnost Societa Anonima Fabbrica Italiana d´Automobili Torino, zkráceně označovanou jako F. I. A. T.  První výrobní závod se nacházel na Corso Dante na břehu řeky Pád. Měl na rozdíl od provozoven většiny ostatních evropských automobilek, které začínaly v malých budovách nebo kůlnách, k dispozici tovární haly na ploše 10 000 m2.
 
Výstavu pořádají Fiat klub Praha v AČR a Fiat Car Classic ve spolupráci s autorizovaným prodejcem a servisem vozů Fiat Autocentrum Dojáček, zastoupením výrobce společností Fiat Česká republika a Autoklubem ČR.
 
„Návštěvníci si mohou mimo jiné prohlédnout zajímavé modely jako Fiat 600 Multipla, Fiat 2300 S Coupe a Fiat 131 Abarth  nebo automobily známých osobností, například Fiat 130, luxusní model s šestiválcovým motorem o objemu 2866 ccm, jehož prvním majitelem byl Karel Gott, Fiat 131 Mirafiori, kterým jezdil Jiří Štěpnička nebo Fiat 500, který vlastnila  Eva Pilarová,“ představil Pavel Štěpánek, předseda pobočného spolku Autoklubu ČR Fiat klub Praha v AČR.
 
Atmosféru oslav umocní architektura Trojského zámku, který byl v 17. století postaven v duchu římské příměstské vily.
 
Přijďte si na sklonku léta vychutnat také pravé italské speciality - kávu, zmrzlinu a gastronomii země Apeninského poloostrova.