fiat tipo - rodina je kompletní | Aktuality | autoweek.cz

Fiat Tipo - rodina je kompletní

Fiat Tipo - rodina je kompletní

02.03.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Fiat na autosalonu v Ženevě poprvé představuje kompletní modelovou řadu Tipo - vedle sedanu, vítěze ankety AutoBest 2016, i hatchback a kombi Station Wagon. Tyto tři verze vrací Fiat mezi významné hráče v nejvýznamnějším segmentu evropského trhu - mezi kompaktní vozy.
Ke čtyřdveřovému sedanu, který mezinárodní porota AutoBest vyhodnotila jako nejlepší koupi pro běžné evropské motoristy a který ještě nebyl vystaven na velkém evropském autosalonu s výjimkou Istanbulu, se představují i pětidveřový hatchback a kombi.
 
Fiat u modelové řady Tipo sází na atraktivní design, kvalitu, funkčnost, praktičnost a příznivou cenu podle sloganu „Nemusíte chtít mnoho, abyste dostal hodně“.

Tři podoby
Koncept tří karosářských variant vyšel z netradičního postupu, když jako základní verze bal navržen sedan. Přesto se i u hatchbacku a kombi podařilo dosáhnout má vlastní osobnost a silný charakter s cílem oslovit rodiny a mladé páry.
 
Design všech tří karosářských variant je dílem studia Fiat Style Centro v Turíně a na vývoji vozu se podílelo i jedno z největších vývojových center FCA Tofaş R&D. Všechny tři se vyrábějí v závodě Tofaş v turecké Burse, který jako jeden z mála získal ocenění World Class Manufacturing Gold Medal a kde se pro výrobu Tipa používá dosud nejmodernější montážní technologie, s níž se lze ve světě při výrobě automobilů setkat.
 
Pětidveřový hatchback je dlouhý 437 cm a má zavazadlový prostor o objemu 440 l. Kombi Station Wagon je o 20 cm delší - 457 cm a díky standardně dodávaným střešním ližinám je o 1 cm vyšší. Má zavazadlový prostor se základním objemem 550 l uspořádaný tak, aby umožňoval maximální flexibilitu jeho využití. Při sklopení dělených zadních sedadel se získá prostor o délce 180 cm s plochou podlahou.
 
Nejmodernější připojení
Součástí standardní výbavy je inovativní systém Uconnect Live se 7“ dotykovým HD displejem umožňujícím využití i jako tablet nebo s ovladači na volantu. Systém Uconnect Live nabízí využití Apple App Store nebo Google Play z připojených smartphonů se streamováním s Deezerem nebo Tunelnem, přístup ke zpravodajství Reuters, připojení navigace TomTom Live a možnost komunikace přes Facebook a Twitter. Během několika měsíců budou využitelné i funkce Apple CarPlay a Android Auto.

Připraveno je i Bluetooth, hlasové ovládání, připojení AUX i USB s možností integrace iPodu. Na přání lze získat i vestavěnou navigaci TomTom 3D.

Osvědčená technika
Podvozek má vpředu vzpěry typu McPherson a vzadu zkrutnou příčku snižující hmotnost a nabízející optimální prostorové uspořádání.
 
Pro všechny tři verze modelu Tipo jsou připraveny modernizované motory, pro evropské trhy ve verzích Euro 6. Jde o turbodiesely 1,3 MultiJet II 95 HP (70 kW/200 N.m) a 1,6 MultiJet II 120 HP (88 kW/320 N.m při spotřebě jen 3,7 l/100 km), který je k dispozici i ve verzi Eco, a zážehové motory Fire 1,4 16V 95 HP (70 kW/127 N.m), přeplňovaný 1,4 T-Jet 120 HP (88 kW/215 N.m) a 1,6 E-torQ 110 HP (80 kW/152 N.m). K nim bude k dispozici i duální verze 1,4 T-Jet umožňující i provoz na LPG. Převodovky budou pěti- nebo šestirychlostní přímo řazené, dvouspojková i samočinná s měničem momentu.
  • Fiat Tipo - rodina je kompletní
  • Fiat Tipo - rodina je kompletní
  • Fiat Tipo - rodina je kompletní
  • Fiat Tipo - rodina je kompletní
  • Fiat Tipo - rodina je kompletní