fiat tipo už i jako hatchback | Aktuality | autoweek.cz

Fiat Tipo už i jako hatchback

Fiat Tipo už i jako hatchback

13.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Fiat rozšiřuje nabídku modelu Tipo. Ke čtyřdveřovému sedanu, vítězi prestižní ankety AutoBest 2016, se připojuje pětidveřový hatchback. Fiat přichází rovnou s velmi bohatě vybavenou verzí, takže cenová nabídka začíná na 467 500 Kč s pětiletou zárukou. Kombi přijde během několika měsíců.
Modelová řada Tipo (Progetto Aegea) kromě čtyřdveřového sedanu nově zahrnuje i pětidveřový hatchback (Project 357), který nahrazuje model Bravo. Stejně jako sedan nabízí cílovým zákaznickým skupinám, tedy rodinám, párům nejrůznějšího věku i mladým řidičům, maximální funkčnost, jednoduchost a osobitost bez vnucování zbytečností.

Osvědčená technika
Stejně jako sedan byl hatchback navržen v italském stylistickém centru Centro Stile Fiat pod dohledem Roberta Giolita a vyvíjen v Turecku ve spolupráci se společností Tofaş R&D, která je jedním z největších výzkumných a vývojových center skupiny FCA. Vyrábí se v továrně Tofaş v turecké Burse, jedné z nejmodernějších automobilových továren na světě, která byla oceněna zlatou medailí World Class Manufacturing.
 
Pětidveřový model vychází ze stavebnicové platformy Fiat Small Wide LWB (Pianale FGA Small) s dlouhým rozvorem 2637 mm. Je 4368 mm dlouhý a 1497 mm vysoký. Objem zavazadlového prostoru je 440 l. Práh zavazadlového prostoru je nízký a ničím nenarušený, což usnadňuje nakládání.
 
Nový vůz je vybaven osvědčenou koncepcí zavěšení - vpředu se vzpěrami typu McPherson a vzadu kliková náprava s vlečenými rameny spojenými torzní příčkou. Posilovač řízení je elektrický.
 
Motory a převodovky
Pětidveřová verze modelu Fiat Tipo nabízí upravenou nabídku motorů - vznětový přeplňovaný 1,6 MultiJet a zážehový 1.4 T-Jet, oba o stejném největším výkonu 88 kW (120 k). Převodovka je šestirychlostní přímo řazená.
 
Zážehový přeplňovaný motor 1,4 T-Jet EasyPower poskytuje výkon 88 kW (120 k) při 5000/min a nejvyšší točivý moment 206 N.m při 2500min.
 
Vznětový přeplňovaný čtyřválec 1.6 MultiJet II má největší výkon 88 kW (120 k) při 4000/min a točivý moment 320 N.m při extrémně nízkých otáčkách od 1750/min. Pracuje se třetí generací vysokotlakého přímého vstřikování paliva Common Rail MultiJet II s vyspělým řízením vstřikovacího tlaku a množství vstřikovaného paliva v jakýchkoliv otáčkách. Využívá malé dávky paliva (předvstřiky) pro optimalizaci hluku a emisí. Hlavním vstřikem se řídí množství paliva pro poskytnutí požadovaného výkonu. Díky použití turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek poskytuje pozoruhodné výkonové parametry při velké ohleduplnosti k životnímu prostředí a nízkým provozním nákladům - v kombinovaném provozu má spotřebu nafty 3,7 l/100 km (emise CO2 98 g/km).
 
V ceně vozu služby Uconnect Live
Součástí výbavy je inovativní infotelematický systém UConnect 7“ HD LIVE se 7“ barevnou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlišením, kterou může uživatel ovládat jako tablet. Tato poslední vývojová verze systému zahrnuje hands-free rozhraní Bluetooth, streamování hudby, čtečku SMS zpráv, funkci rozpoznávání hlasu, vstupy AUX a USB s integrací iPodu, ovládání na volantu a na přání také zadní parkovací kameru či nový vestavěný navigační systém TomTom 3D. Cestující jsou neustále ve spojení se světem díky službám UConnect LIVE přímo přes dotykovou obrazovku.
 
Uživatelé, kteří si stáhnou zdarma aplikaci UConnect LIVE z Apple App Store nebo Google Play do svých chytrých telefonů, mohou využít výhody služeb UConnect LIVE, včetně streamování hudby přes Deezer a Tune In, novinek z Reuters, navigace s TomTom LIVE a nepřetržitého kontaktu s přáteli na Facebooku a Twitteru. Pomocí aplikace my:Car mohou uživatelé kontrolovat stav svého vozu.
 
Cenová nabídka odpovídá bohaté výbavě
Součástí základní výbavy verze Opening Edition je mj. automatická klimatizace, centrální zamykání, mlhové světlomety vpředu, elektricky ovládaná okna, kůží potažený volant a hlavice řadicí páky, výškově nastavitelná a elektricky vyhřívaná sedadla řidiče i spolujezdce vpředu ale i plnohodnotné náhradní kolo, adaptivní tempomat, systém automatického nouzového brzdění AEB, zadní parkovací kameru a senzory a už uvedenou rádio s navigací Uconnect se 7“ displejem. Tomu odpovídá i základní cena 467 500 Kč s motorem 1,4 T-Jet a 527 500 Kč s turbodieselem 1,6 MultiJet. Na vozy se poskytuje rozšířená záruka na 5 let s limitem 100 000 Kč.
  • Fiat Tipo už i jako hatchback
  • Fiat Tipo už i jako hatchback
  • Fiat Tipo už i jako hatchback
  • Fiat Tipo už i jako hatchback
  • Fiat Tipo už i jako hatchback
  • Fiat Tipo už i jako hatchback