fiat v istanbulu představil projekt aegea | Aktuality | autoweek.cz

Fiat v Istanbulu představil Projekt Aegea

Fiat v Istanbulu představil Projekt Aegea

25.05.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na mezinárodním autosalonu v Istanbulu Fiat konečně představil nový model - kompaktní sedan Aegea Project. Načasování nebylo moc šťastné, protože přišlo v době, kdy dělníci v tureckých automobilkách, včetně továrny Tofas v Burse, stávkují.
Nový kompaktní tříprostorový sedan Fiat má s délkou 450 cm, šířkou 178 a výškou 148 cm při rozvoru náprav 264 cm téměř stejné vnější rozměry jako jeho předchůdce, kterým byl Fiat Linea. Je jen o trochu delší a širší. Také zavazadlový prostor má podobný objem 510 l.
 
K sedanu se brzy přidají i další dvě karosářské verze - kombi (nástupce modelu Stilo Multiwagon, jehož výroba skončila v roce 2008) a hatchback (tzn. nástupce modelu Bravo). Všechny tři části projektu Aegea vzniknou na platformě Fiat Small Wide, tedy rozšířené verzi modulární platformy používané počínaje modelem Fiat 500L. Na vývoji nového vozu se významnou měrou podíleli i technici společnosti Tofas v Turecku.
 
Tvary vozu jsou dílem stylistů z FCA Style Centro. Mnohé detaily ukazují snahu maximálně šetřit - jednoduché halogenové světlomety, směrová světla v blatnících či nezakryté stírače v klidové poloze.
 
Součástí výbavy je mj. multimediální systém Uconnect s 5" dotykovým displejem, zahrnující navigaci TomTom, hlasové ovládání, Bluetooth a USB konektor. Displej zároveň slouží pro zadní parkovací kameru.
 
Nový model se bude vyrábět v turecké továrně společnosti Tofas v Burse a v Turecku přijde do prodeje v listopadu. Už během příštího roku se objeví v dalších 40 zemích Evropy, Středního východu a Afriky. U nás to bude nejdřív ve druhé polovině roku 2016.

Až na podzim se také dozvíme skutečné jméno nového modelu, protože jméno Aegea je podle Fiatu jen označením projektu.
  • Fiat v Istanbulu představil Projekt Aegea
  • Fiat v Istanbulu představil Projekt Aegea
  • Fiat v Istanbulu představil Projekt Aegea