bmw ukázalo i4 | Nové modely | autoweek.cz

BMW ukázalo i4

BMW ukázalo i4

18.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW očekává, že minimálně polovinu jeho prodeje budou do roku 2030 představovat vozidla s nulovými emisemi. To je mnohem konzervativnější cíl, než u mnoha jeho konkurentů. Automobilka rovněž zveřejnila první fotografie elektricky poháněného Grand Coupé i4.
Na výroční konferenci BMW uvedlo, že v 90 % jím obsazených segmentů v Evropě bude mít do roku 2023 k dispozici plně elektricky poháněný model a elektrické BMW i4 bude uvedeno na trh ještě letos o tři měsíce dřív, než bylo plánováno. BMW rovněž uvedlo, že jeho značka Mini bude plně elektrická počátkem 30. let a elektricky poháněné modely budou do roku 2030 představovat nejméně 50 % dodávek skupiny.
 
Výkonný ředitel Oliver Zipse nicméně ujistil, že BMW by mohlo své plány urychlit pokud by zákazníci přijali elektrické modely rychleji, než se očekává: „Pokud by se poptávka na některých trzích v příštích letech zcela přesunula k plně elektricky poháněným vozidlům, můžeme je dodat.“
 
Na otázku, zda by BMW mohlo stanovit datum ukončení prodeje spalovacích motorů, jak někteří konkurenti, řekl šéf technického vývoje Frank Weber: „O konci spalovacího motoru nerozhodujeme my, ale trhy.“
 
„BMW vstoupilo do roku 2021 velmi sebejistě. Pokud jde o elektromobilitu, BMW dělá slušný pokrok a podstupuje podstatně méně riskantně než VW,“ uvedl k tomu pro agenturu Reuters analytik společnosti Bernstein Arndt Ellinghorst.
 
V rámci výroční konference BMW překvapilo, když bez jakékoliv upoutávky zveřejnilo snímky produkčního modelu i4. První elektricky poháněný sedan, který přijde společně s iX3 a iX, po stránce vzhledu sleduje téměř přesně design Coupé řady 4 s obřími „ledvinami“ na přídi, ač elektromobil nemá takové nároky na chlazení. BMW je očividně svou novou mohutnou mřížkou okouzlené. Jinak zaujmou jen aerodynamické doplňky, jako například zapuštěné kliky, a částečně vyplněné ráfky.
 
Interiér sice BMW neukázalo, nicméně před pár dny při představení nové generace pohonu iDrive ukázalo interiér, z něhož budou modely i4 a iX vycházet. Je ve shodě s podobou interiéru před rokem předvedené studie i4 Concept.
 
BMW i4 vstoupí na trh v průběhu roku 2021 včetně sportovní verze BMW M Performance. Bude k dispozici v různých verzích s dojezdem až 590 km (podle WLTP) a s výkonem až do úrovně 390 kW (530 k).
 
  • BMW ukázalo i4
  • BMW ukázalo i4
  • BMW ukázalo i4
  • BMW ukázalo i4
  • BMW ukázalo i4
  • BMW ukázalo i4