ford a vw chtějí z aliance 8 milionů vozů | Aktuality | autoweek.cz

Ford a VW chtějí z aliance 8 milionů vozů

Ford a VW chtějí z aliance 8 milionů vozů

11.06.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnosti Ford Motor a Volkswagen AG podepsaly dohody o společných projektech v oblastech užitkových vozů, elektromobilů a autonomního řízení. V rámci aliance vyrobí až 8 milionů kusů elektromobilů, středních pick-upů a užitkových vozů.
Aliance byla ustavena v lednu 2019 a v červenci byla rozšířena, protože oba výrobci se rozhodli spojit své síly při investicích do elektrického pohonu a autonomního řízení ve snaze ušetřit miliardy dolarů. Automobilky budou počínaje rokem 2022 spolupracovat při výrobě městského dodávkového vozu, navrženého Volkswagenem jako novou generaci Caddy, jednotunového užitkového vozu vyvinutého společností Ford a středního pickupu Volkswagen Amarok navrženého na platformě Fordu Ranger.
 
Ford také do roku 2023 vyvine nové elektricky poháněné vozidlo pro Evropu založené na modulární platformě pro elektrický pohon MEB společnosti Volkswagen. Roční objem výroby tohoto modelu, navrženého Fordem v Kolíně nad Rýnem-Merkenichu, by mohl přesahovat 600 000 kusů.
 
„Tato spolupráce účinně sníží náklady na vývoj, umožní širší celosvětovou distribuci elektrických a užitkových vozidel a posílí pozice obou společností,“ prohlásil generální ředitel koncernu Volkswagen Herbert Diess.
 
Společnosti budou také rozvíjet vývoj autonomních vozidel založených na technologii firmy Argo AI. Minulý týden Volkswagen oznámil investici 2,6 miliardy dolarů do společnosti Argo AI, do níž už dříve investoval i Ford.
 
Obě společnosti od aliance očekávají rychlejší obměnu své modelové nabídky, zapracování nových technologií, zvýšení užitné hodnoty a další rozšíření nabídky pro své zákazníky. Obě strany předpokládají pokračující růst celosvětové poptávky po užitkových automobilech i po dynamických elektrických vozech.