ford mění šéfa | Aktuality | autoweek.cz

Ford mění šéfa

Ford mění šéfa

05.08.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Jim Hackett, který vedl tři roky Ford Motor, odejde a od 1. října ho nahradí bývalý šéf evropského Fordu Jim Farley. Změna uprostřed procesu transformace nezvyklá, nicméně očekávaná.
Léto je ideální čas pro přestupy ve sportovním světě. To letošní přeneslo oblíbenou hru se střídáním uvolněných židlí i do automobilového průmyslu.
 
Některým společnostem se daří udržet si šéfa po celá léta. Ford mezi ně nepatří. Jim Hackett (65) byl v čele společnosti Ford jen tři roky a od 1. října jej vystřídá 58letý Jim Farley. V Argentině narozený Farley bude čtvrtým generálním ředitelem Fordu od roku 2014 (po Alanu Mulallym, Marku Fieldsovi a Hackettovi). Farley byl v letech 2015 až 2017 generálním ředitelem a předsedou Ford of Europe.
 
Oficiálně Hackett odchází do důchodu, nicméně není tajemstvím, že mezi akcionáři už delší dobu panuje nespokojenost s výsledky Fordu a už od jara se mluví o jeho náhradě Jimem Farleym. To se změnilo v jistotu poté, když v únoru vedení Ford opustil jeho dlouholetý výkonný ředitel Joe Hinrichs a jeho místo zaujal Farley. Hackett by měl až do března 2021 pracovat jako „zvláštní poradce“.
 
Jim Hackett rezignoval uprostřed transformace americké automobilky v jednom z jejích nejtěžších obchodních roků v době, kdy je třeba řešit následky koronavirové pandemie. Ford je přitom pozadu v elektrizaci - jeho jediná novinka s elektrickým pohonem SUV Mustang Mach-E přichází po dlouhém čekání a spásou do budoucna by měla být spolupráce s Volkswagenem. Ford až v posledních týdnech uvedl dva vysloveně americké modely - novou generaci pickupu F150 a zcela nové SUV Bronco.
 
Hackett se ujal vedení v Fordu v květnu 2017. Bývalý šéf výrobce kancelářského nábytku byl terčem kritiky specialistů, kteří mu vyčítali, že neznal mnohé aspekty automobilového průmyslu. Od doby, kdy jej předseda společnosti Bill Ford vybral do funkce generálního ředitele, akcie Fordu ztratily téměř 40 % své hodnoty a od doby velké recese v roce 2009 klesly na minimum. Jen v loňském roce ztratily 26 % a tržní kapitalizace 27 miliard USD je pouhou desetinou hodnoty společnosti Tesla Motors. Analytici i akcionáři vyjadřovali s mnoha Hackettovými rozhodnutími a směřováním restrukturalizace nespokojenost. Americká automobilka č. 2 také dlouhodobě čelí klesajícímu prodeji v Číně. Přesto Bill Ford svého vyvoleného generálního ředitele věrně držel déle než tři roky.
 
Jim Farley k Fordu nastoupil v roce 2007 jako globální vedoucí marketingu a prodeje. Od té doby zastával řadu funkcí, včetně vedoucího luxusní značky Lincoln a řízení mezinárodních operací v Evropě a Jižní Americe. Letos v únoru byl povýšen do funkce výkonného ředitele, což bylo interpretováno jako náznak blížící se změny na nejvyšším postu. Farley má být vhodnou osobou pro prohloubení spolupráce mezi Fordem a skupinou VW, protože dobře zná podmínky v Evropě a připravoval několik projektů spolupráce. Farley má pověst kvalifikovaného, politicky obratného manažera s ostrými lokty, což mu přineslo příznivce, ale také ho mezi kolegy učinilo nepopulárním.