ford mustang poprvé i pro evropu | Aktuality | autoweek.cz

Ford Mustang poprvé i pro Evropu

Ford Mustang poprvé i pro Evropu

06.12.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bill Ford, výkonný předseda představenstva Ford Motor Company, představil nový Mustang poprvé v 50leté historii modelu určený pro evropské trhy.

Od roku 1964, kdy byl na trh uveden první Mustang, se tohoto modelu prodalo přes devět milionů.

Vývoj nového Mustangu měl za cíl zajistit vynikající dynamiku a prvotřídní jízdní vlastnosti, stejně jako každodenní použitelnost. Záměrem bylo rovněž spojit tyto přednosti s novými technickými vymoženostmi, které pomáhají řidiči a zpříjemňují mu pobyt za volantem.

Nový Mustang slibuje pohonné jednotky i podvozek navržený tak, aby vyhověl požadavkům evropských řidičů na jízdní vlastnosti. V nabídce motorů stojí na jedné straně zážehový V8 5,0 l, který dosahuje výkonu 313 kW a točivého momentu 529 N.m. Druhou volbu představuje zcela nový motor EcoBoost o objemu 2,3 l s přeplňováním turbodmychadlem, přímým vstřikováním benzinu a proměnlivým časováním ventilů. Speciální plnicí soustava mu pomáhá k dosažení maximálního výkonu 227 kW a nejvyššího točivého momentu 407 N.m.

Ford Mustang má vpředu nový prostorový pomocný rám zvyšující tuhost a snižující hmotnost nosné struktury. Modernizovaný systém vzpěr MacPherson umožňuje použití větších brzd. Vzadu je zcela nové nezávislé zavěšení. Geometrie kol, pružiny, tlumiče i silentbloky byly zvoleny tak, aby odpovídaly vysokým výkonům vozu, zátěži na evropských silnicích a požadavkům evropských řidičů. Nové hliníkové těhlice na zadní nápravě přispívají ke snížení neodpružené hmotnosti, což se odráží v lepším komfortu jízdy i ovladatelnosti.

Mustang bude jedním z 25 nových vozů, které Ford v Evropě představí v následujících pěti letech. Souběžně s Mustangem Ford předvedl i evropské verze modelů Ka z Brazílie a Edge z USA.