ford na e-salonu: tři české novinky najednou | Aktuality | autoweek.cz

Ford na e-Salonu: tři české novinky najednou

Ford na e-Salonu: tři české novinky najednou

13.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nový Ford Puma a nové generace modelů Kuga a Explorer zanedlouho přijdou na český trh. V Praze na e-Salonu se 15. listopadu v Praze- Letňanech představí v hybridních verzích jako ukázka cesty, kterou se chce automobilka na evropském trhu v nejbližší době ubírat.
Společnost Ford Motor Company na veletrhu elektrické mobility e-Salon v Praze představí rovnou tři novinky: Puma, Kuga a Explorer. Na výstavě předvede i další hybridní modely Tourneo Custom a Mondeo kombi. Modely Puma, Kuga i Explorer přijdou v České republice do prodeje během prvního a druhého čtvrtletí roku 2020.
 
Ford Puma
Ford Puma je nový kompaktní crossover s atraktivními tvary naznačujícími novou designovou filosofii značky. Nabídne největší objem zavazadlového prostoru v segmentu: 456 l v základní konfiguraci. Součástí zavazadlového prostoru je navíc tzv. Megabox o objemu 80 l, sloužící k převážení nestabilních a vysokých, ale také zašpiněných předmětů, protože plastový Megabox lze vystříkat a nečistoty vypustit otvorem ve spodní části úložného prostoru. Zajímavostí jsou i zipem připevněné potahy sedadel, které lze snadno odepnout a vyprat.
 
Nejúspornější variantou pohonu je inteligentní mild-hybridní systém se zážehovým tříválcem 1,0 l EcoBoost v kombinaci se startér-generátorem a Li-Ion akumulátorem pracujícím s napětím 48 V. Startér-generátor dokáže při jízdě zvýšit točivý moment až o 50 % a výkon o 10 kW (16 k), což zlepšuje akceleraci z nízkých otáček a snižuje spotřebu paliva. Při brzdění se rekuperací akumulátor dobíjí. Puma v mild-hybridní verzi bude k dispozici se spalovacím motorem o výkonu 114 kW (155 k).
 
První vozy se na českých silnicích objeví už v lednu příštího roku.
 
Ford Kuga
Prodejně úspěšné SUV Kuga se na e-Salonu poprvé představí v nové generaci se zcela novým dynamickým designem. Je ještě prostornější a přitom má menší hmotnost než dříve. Nová Kuga bude nejvíce elektrizovaným modelem v historii firmy Ford. Bude se totiž vyrábět jako plug-in hybrid, mild-hybrid a později také jako full hybrid.
 
Na e-Salonu se nová Kuga představí ve verzi plug-in hybrid. Ta je vybavena čtyřválcovým zážehovým motorem 2,5 l pracujícím v tzv. Atkinsonově cyklu ve spojení s elektromotorem napájeným lithio-ionovým akumulátorem s kapacitou 14,4 kWh. Celá soustava má výkon 160 kW (225 k) a vůz může na čistě elektrický pohon ujet více než 50 km. Díky tomu nová Kuga vykazuje hodnotu spotřeby 1,2 l/100 km a emisí CO2 29 g/km (WLTP). Akumulátor se dobíjí rekuperací při brzdění nebo přes nabíjecí port v předním blatníku z běžné 230 V sítě za přibližně čtyři hodiny. Při jízdě si řidič může vybrat ze čtyř režimů práce motoru: automatického, plně elektrického, plně spalovacího nebo dobíjecího.
 
Na českém trhu se nový Ford Kuga objeví během března roku 2020 a kromě hybridních verzí bude k dispozici i s motory 1,5 EcoBoost a 1,5 a 2,0 EcoBlue.
 
Ford Explorer
Největším SUV Fordu na českém trhu bude nová generace Exploreru. Sedmimístné SUV se na e-Salonu představí s plug-in hybridním pohonem, který kombinuje zážehový šestiválec 3,0 l EcoBoost s elektromotorem a akumulátorem. Celkový výkon soustavy je 330 kW (450 k), točivý moment 840 N.m a dojezd čistě na elektřinu 40 km. Nový Explorer je sériově vybaven pohonem všech kol spojeným se samočinnou desetistupňovou převodovkou. Řidič může vybírat ze sedmi jízdních režimů.
 
Explorer se v USA představil v roce 1991. V 6. generaci přichází s technickými řešeními, která zachovávají všechny výhody vozu SUV včetně schopnosti jízdy mimo silnice, ale kombinují je zároveň s ekologičností. Také Explorer je možné dobíjet přes speciální port a řidič v něm může volit mezi čtyřmi režimy práce pohonné soustavy jako v modelu Kuga. Předpokládané hodnoty emisí CO2 a spotřeby činí u nového Exploreru 78 g/km, resp. 3,4 l/100 km (WLTP). Do Evropy se nový Explorer bude dovážet jen v této plug-in hybridní verzi a na české silnice vyjede v dubnu či květnu roku 2020.
 
  • Ford na e-Salonu: tři české novinky najednou
  • Ford na e-Salonu: tři české novinky najednou
  • Ford na e-Salonu: tři české novinky najednou