ford puma - sportovní crossover | Aktuality | autoweek.cz

Ford Puma - sportovní crossover

Ford Puma - sportovní crossover

14.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nový Ford Puma prošel úplnou proměnou identity - z původního malého kupé oblých tvarů je dnes městský crossover. Představuje se na autosalonu ve Frankfurtu 2019. Zaujme atraktivním vzhledem i použitou technikou.
Zcela nové malé SUV, které se vyrábí v rumunské Craiově, se původně vůbec nemělo jmenovat Puma. Začali mu tak přezdívat jeho designéři a nakonec toto jméno jednoznačně zvolili samo potenciální kupující při zákaznických klinikách. Puma byla vytvořena s využitím stejné platformy jako Fiesta, ovšem po stránce designu jde o zcela originální koncept.
 
Pod kapotou Pumy se bude objevovat výhradně přeplňovaný zážehový tříválec 1,0 l EcoBoost ve třech výkonových verzích - nejslabší se 70 kW (95 k), střední s 92 kW (125 k), kterou lze za příplatek doplnit o mild-hybridní technologii se 48 V elektrickou sítí, a nejvýkonnější se 114 kW (155 k), která je standardně doplněna o mild-hybrid.
 
Puma poskytne štědrý prostor pro nohy cestujících vzadu a obrovský zavazadlový prostor s inovativním uspořádáním. V základním uspořádání pojme až 456 l, v případě mild-hybridní verze to je stále nadprůměrných 402 l. Z hlediska cestujících vzadu se zdá být jediným omezením vysoko položený spodní okraj oken jakožto daň dynamickému designu.
 
Ford plánuje do roku 2019 uvést na trh osm elektrifikovaných vozidel, což by mělo do konce roku 2022 zajistit v Evropě prodej jednoho milionu automobilů s možností elektrického pohonu. Ford plánuje, že již v roce 2022 bude prodávat více než 50 % elektrifikovaných verzí, tedy víc než vozů s konvenčními spalovacími motory. Do roku 2024 má být představeno dalších 10 vozidel.