ford transit slaví 50. výročí | Aktuality | autoweek.cz

Ford Transit slaví 50. výročí

Ford Transit slaví 50. výročí

16.06.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Řada užitkových vozů Ford Transit slaví letos 50. výročí. Od srpna 1965, kdy sjel z montážní linky její první představitel, již pět desítek let oddaně slouží svým majitelům z řad podnikatelů i firem. Dnes Ford pod názvem Transit nabízí kompletní řadu lehkých užitkových modelů.
Při příležitosti oslav 50. narozenin Fordu Transit český dovozce uspořádal setkání historických i současných vozů této modelové řady na letišti Hořovice. Návštěvníci akce měli možnost porovnat technickou, užitnou i estetickou hodnotu Transitů první, druhé a některých dalších generací v nejrůznějších úpravách s Transity současnými během testovacích jízd. Navíc si mohli prohlédnout historické vozy Ford Transit s účelovými nástavbami (obytné, valník, hasičská aj.)
 
Zlaté Transity
V Hořovicích bylo možné vyzkoušet také kompletní flotilu tzv. „Zlatých Transitů”, která v současné době v rámci propagační Roadshow křižuje Českou republikou. Čtyřmi zlatými Transity v různých modelových variantách, od nejmenšího Fordu Courier přes Connect a Custom až k největšímu Transitu, Ford českým zákazníkům připomíná 50. výročí zahájení výroby na roadshow Zlatá dodávka naděluje, která odstartovala 20. května v Praze a skončí 27. června v Brně na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky.

Mezi současnými Transity byl připraven na vyzkoušení na nezpevněném povrchu i Transit 4x4 a nabízel se i test jízdních vlastností Fordů Transit a Tourneo na kluzné fólii.
 
Transit milionář
Zajímavostí byly testovací jízdy s Fordem Transit rok výroby 2008, který má najeto 1 150 000 km. Řidič tohoto Transitu Radek Němec z Plzně přišel za prodejcem Fordu s neobvyklou stížností. Vadilo mu, že počítadlo kilometrů v přístrojovém štítu jeho Transitu se zastavilo na údaji 999 999 km. Počítadlo bohužel není sedmimístné, Transit s milionem ujetých kilometrů ale jezdil bez problémů a zákazník potřeboval nějakým způsobem počítat ujeté kilometry nadále. Nejjednodušším řešením se nakonec ukázalo pořízení počítadla z druhé ruky, které cesty Transitu do Nizozemska a Německa bylo schopno registrovat i po zdolání milionové mety. Pana Němce přesto odolnost jeho dodávky z míry nevyvedla. Je to už jeho druhý Transit, který ujel víc než milion kilometrů.
 
Minulost a současnost
První Transit všech dob sjel z montážní linky v závodu na výrobu užitkových vozů Fordu v Langley v anglickém hrabství Berkshire 9. srpna 1965. Chlubil se inovativními prvky, jako byl tištěný spoj v přístrojovém štítu, na přání dodávaný zámek volantu, boční dveře nákladového prostoru a úchyty na bezpečnostní pásy. Vzápětí po zahájení prodeje se objevily další novinky ve výbavě jako halogenové světlomety, bezdušové pneumatiky a odlehčená listová pera.

Od zahájení výroby prvního Transitu v britském Langley 9. srpna 1965 vzniklo více než osm milionů kusů Transitu a Transitu Custom. Po započítání menších modelů Transit Connect a Transit Courier by počet všech vyrobených Transitů měl ještě během roku 2015 překonat devítimilionovou hranici.

Transit se vyvinul z jediného modelu nabízeného pouze v Evropě v kompletní řadu lehkých užitkových automobilů, které se prodávají v mnoha zemích světa. Aktuální řada Transit sestává ze čtyř nových modelů: Transit, Transit Custom, Transit Connect a Transit Courier. Zákazníci o ně mají takový zájem, že v prvním čtvrtletí roku 2015 byl Ford nejprodávanější značkou lehkých užitkových vozů v Evropě. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku narostl prodej Transitu o 42 %.
 
Ford Transit je nejrozšířenějším užitkovým vozidlem na českých silnicích. Celkem jich je zaregistrováno 68 842 kusů, zatímco druhého Volkswagenu Transporter/Multivan je to 51 853 registrovaných vozidel. Oficiálně se v České republice prodalo 58 308 Fordů Transit, zbývající byly dovezeny jako ojeté.
  • Ford Transit slaví 50. výročí
  • Ford Transit slaví 50. výročí
  • Ford Transit slaví 50. výročí
  • Ford Transit slaví 50. výročí
  • Ford Transit slaví 50. výročí