formule 1 z kladna | Aktuality | autoweek.cz

Formule 1 z Kladna

Formule 1 z Kladna

18.05.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost Shell při závodním podniku Superstars Series na Masarykově okruhu v Brně poprvé v České republice představila unikátní monopost Ferrari ve skutečné velikosti složený z kostek Lego. 

Shell startuje nový projekt ve spolupráci s Ferrari a Lego Group. Od 3. června 2013 si zákazníci společnosti Shell budou moci zakoupit limitovanou řadu sběratelských modelů Ferrari z Lego kostek. Unikátní monopost ve skutečné velikosti bude v průběhu května a června k vidění v několika městech České republiky.

Během závodů šampionátu Superstars Series a Ferrari Challenge na Masarykově okruhu v Brně se Shell prezentuje jako hlavní dodavatel paliv. Na trati se zde utkávají špičkoví piloti ve velmi výkonných cestovních a GT vozech, které pohání výkonná paliva rodiny Shell V-Power, jejichž nejnovější technologie v podobě paliv Shell V-Power Nitro+ je běžně dostupná na čerpacích stanicích Shell v České republice.

Monopost Ferrari z Lego kostek je vrcholným kouskem a reprezentantem celého projektu. Tento mimořádný vůz, stejně jako celá kolekce modelů Ferrari z Lego kostek, je výsledkem historicky první vzájemné spolupráce značek Shell, Ferrari a Lego, které spojily své síly, aby oslavily více než 60 let technického partnerství společností Shell a Scuderie Ferrari.

Vývoj vozu zabral šest měsíců. Vlastní sestavení vozu trvalo 10 dnů. Byl postaven z  220 000 kostek Lego v Kladně v České republice, a je přesnou kopií vozu Ferrari 150° Italia formule 1 z roku 2011. 

Zástupci společnosti Shell tím na brněnském okruhu slavnostně odstartovali téměř měsíční cestu tohoto originálního monopostu po českých a moravských městech jako předehru nové kampaně, v rámci níž si zákazníci budou moci zakoupit u čerpacích stanic společnosti Shell jeden z šesti modelů Ferrari z Lego kostek.

"Je mi potěšením, že můžeme českým zákazníkům jako jedněm z vůbec prvních na světě představit tento motoristický unikát i následnou kampaň a kolekci unikátních modelů Ferrari z kostek Lego. To vše připomíná jedinečnost našeho dlouholetého technického partnerství s Ferrari a v kombinaci s  palivy Shell V-Power Nitro+ vyjadřuje naši vášeň pro výkon a přináší potěšení z jízdy i ze hry," řekl Igor Janok, ředitel provozu čerpacích stanic Shell v České republice a na Slovensku.

Speciální kolekce modelů Ferrari

Modely navržené firmou Lego Group ztělesňují několik desetiletí vývoje automobilového designu a zahrnují týmový tahač, silniční i závodní vozy z dílny značky Ferrari.

Všechny modely této kolekce využívají doposud nejmenší natahovací pohon vyrobený společností Lego Group. Je to vůbec poprvé v historii této dánské hračkářské firmy, kdy bude mít auto takových rozměrů poháněná kola. Každá z miniaturních replik vozů Ferrari z limitované edice zvládne minimálně 300 natažení, po kterých ujede vzdálenost asi dvou metrů. Kromě modelů Ferrari se společnost Lego Group podílela také na návrhu originálních figurek Lego, které představují jezdce formule 1 a palivového vědce společnosti Shell.

Společnosti Shell a Lego Group vytvořily šest modelů vycházejících z originálního designu a závodních úspěchů vozů Ferrari:

Ferrari F150° Italia - reprodukce monopostu Scuderie Ferrari, jež v roce 2011 řídili Felipe Massa a Fernando Alonso v rámci mistrovství světa formule 1, umožňuje vyměnit číslo na kapotě podle toho, kterému z jezdců fandíte.

Truck Scuderia Ferrari - tahač Scuderie Ferrari je nedílnou součástí závodního týmu pomáhající při transportu monopostů i veškerého potřebného vybavení. Nechybí realistické detaily světel nebo přední masky.

Ferrari 250 GT Berlinetta - legendární automobil je nejen jedním z nejkrásnějších modelů v historii, ale také vůbec první silniční auto Ferrari, u něhož byly použity kotoučové brzdy. Charakteristická kulatá čelní světla autenticky zprostředkovávají jedinečný design předlohy.

Ferrari F40 - jeden z nejvýraznějších sportovních vozů historie. Díky klasickým aerodynamickým křivkám a specifickému hranatému zadnímu spoileru si ho nelze splést na silnici, ani jako jeden z modelů kolekce.

Ferrari FXX - supervýkonný vůz představuje významný vývojový stupeň Ferrari Enzo, jednoho z nejvýkonnějších automobilů na světě. I v miniaturním povedení je zachován na první pohled patrný elegantní design.

Ferrari 458 Italia - model z aktuální nabídky Ferrari věrně kopíruje charakteristické rysy předlohy jako trojitý výfuk nebo vzduchové průduchy a čelní osvětlení.

Kde bude monopost Ferrari z Lego kostek k vidění?

Unikátní monopost, stejně jako celá kolekce, bude k vidění v Brně, Ostravě, Praze a Ústí nad Labem. Pro všechny bude připraven bohatý doprovodný program, v rámci kterého si budou moci vyzkoušet svoji zručnost i kreativitu a získat tak hodnotné ceny včetně unikátní možnosti nahlédnout do pozadí technologické podpory společnosti Shell týmu Scuderia Ferrari v rámci závodního víkendu při Velké ceně Maďarska, poukázek na prémiové palivo Shell V-Power Nitro+ nebo samotných modelů Ferrari ještě před jejich uvedením na trh.

* Brno (20. května - 23. května) - Galerie Vaňkovka

* Ostrava (24. května - 31. května) - OC Futurum

* Praha (1. června - 2. června) - Žluté lázně

* Praha (3. června - 9. června) - Centrum Černý Most

* Ústí nad Labem (10. června - 16. června) - OC Forum

O palivech Shell V-Power Nitro+

Paliva Shell V-Power Nitro+ představují nejnovější generaci prémiových paliv společnosti Shell. Výkonná benzínová paliva (Shell V-Power Nitro+ a Shell V-Power Nitro+ Racing) a nadstandardní motorová nafta (Shell V-Power Nitro+ Diesel) zvyšují výkon a okamžitě působí v motoru. Paliva byla vyvinuta s využitím nejpokročilejších technologií Shell a jsou dostupná v celé síti čerpacích stanic v České republice.

Model Ferrari 150° Italia z kostek Lego v číslech

Model vozu Ferrari z kostek Lego v měřítku 1:1 byl postaven exkluzivně pro společnost Shell v Kladně v České republice a je přesnou kopií vozu Ferrari 150° Italia z roku 2011.

* Auto je postaveno z více než 200 000 kostek

* Kvůli snadné přepravě bylo rozděleno na 2 části (přední a zadní část)

* Návrh a plánování zabralo týmu 16 lidí celých 6 měsíců

* Sestavení modelu vozu Ferrari z kostek Lego v měřítku 1:1 trvalo 10 dnů

* Model vozu Ferrari z kostek Lego v měřítku 1:1 je postaven na ocelovém rámu, na který byly přidávány a přilepovány jednotlivé kostky

* Použity jsou reálné závodní pneumatiky Pirelli i závodní bezpečnostní pásy

* Pod designem modelu vozu Ferrari z kostek Lego v měřítku 1:1 je podepsán Petr Kučera, který převedl 3D model vozu Ferrari 150° Italia do kostek stavebnice Lego

  • Formule 1 z Kladna
  • Formule 1 z Kladna
  • Formule 1 z Kladna
  • Formule 1 z Kladna
  • Formule 1 z Kladna