francie se zavazuje podpořit psa a renault | Aktuality | autoweek.cz

Francie se zavazuje podpořit PSA a Renault

Francie se zavazuje podpořit PSA a Renault

19.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire na tiskové konferenci v Paříži oznámil, že PSA a Renault mají nárok na pomoc ze strany státu. Ministr v rámci pomoci největším francouzským společnostem nevylučuje ani jejich znárodňování.
Automobilový průmysl na celém světě byl těžce zasažen krizí vyvolanou pandemií coronaviru. Vše začalo nejprve když se zastavila výroba v Číně a nyní, když se šíří v Evropě, mnohé vlády nařizují bezprecedentní uzavření velkých továren aby omezily šíření viru.
 
Francie tento týden navrhla řadu opatření na pomoc podnikům přežít krizi, včetně 300 miliard eur ve vládních zárukách na půjčky a odkladu daní a různých poplatků pro ty, kteří to potřebují. Zatímco mnoho prvků plánu francouzské vlády zvládat následky koronaviru je zaměřeno na malé podniky v nouzi po ukončení nepodstatných činností a na maloobchodníky, vláda také dala najevo, že hodlá pomoci i svým velkým společnostem.
 
„Situace je naprosto jasná ... je vyloučeno abychom viděli velké francouzské společnosti, naše průmyslové ikony, zmizet ze světa. Pokud chceme uchránit naše národní průmyslové dědictví, musíme se uchýlit i k znárodnění a my jsme připraveni zajít až tak daleko,“ prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.
 
Le Maire se proto setkal s generálním ředitelem PSA Carlosem Tavaresem a zástupci Renaultu, vedenými předsedou představenstva Jeanem-Dominiquem Senardem, aby s nimi prodiskutoval vyhlídky pro automobilový průmysl. Poté prohlásil, že v případě potřeby budou mít nárok na pomoc.
 
Zdroj blízký Renaultu pro agenturu Reuters uvedl, že v průběhu jednání s ministrem financí nebyly projednány žádné konkrétní kroky nebo plány, kromě snahy o pomoc při překonávání problémů, kterým tento sektor čelí. Majitel společnosti Peugeot PSA, který rovněž vyrábí značky Opel a Vauxhall, v pondělí uvedl, že své evropské závody uzavře do 27. března, zatímco Renault pozastavil průmyslovou výrobu ve Francii a Španělsku až do odvolání.
 
Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že brzy představí prezidentovi Emmanuelovi Macronovi různé plány a možnosti, jak pomoci největším společnostem v zemi vyrovnat se s kronavirovou krizí. Nevyloučil ani možnost znárodnění, ale nezmínil jmenovitě žádnou společnost. „Máme na stole několik možností pro všechny významné průmyslové společnosti, které by na trhu mohly čelit velkým hrozbám. Můžeme zvýšit náš kapitálový podíl v nich nebo můžeme i přikročit ke znárodnění. Všechny tyto možnosti máme na stole, všechny analyzujeme a já je okamžitě předložím presidentovi,“ řekl Le Maire.
 
Koronavirová krize postihla výrobce automobilů v nelehké době, protože mnozí se již vloni potýkali s poklesem poptávky na velkých trzích, především v Číně, a letos budou čelit novým zpřísněným evropským emisními limitům.
 
Renault, ve kterém má francouzská vláda 15% podíl zaznamenal první ztrátu za deset let a v únoru ohlásil pro následující tři roky další snižování nákladů o 2 miliardy eur. Skupina PSA před svým spojením s Fiat Chrysler ve svých posledních zveřejněných výsledcích ohlásila výrazné zlepšení.
 
O přežití bojují také dodavatelé. Například výrobce pneumatik Michelin uzavřel své továrny ve Španělsku, Itálii a Francii alespoň na týden. Francouzská federace automobilového průmyslu požádala vládu o mnohem širší podporu, než jsou již oznámená opatření.