futuristický koncept na oslavu 100 let bmw | Aktuality | autoweek.cz

Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW

Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW

08.03.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

BMW slaví 100 let od založení společnosti. Součástí oslav bylo představení konceptu BMW Vision Next 100, futuristického plně autonomního vozidla ukazujícího představy automobilky o tom, kam se bude ubírat budoucí vývoj silniční osobní dopravy.
Koncept BMW Vision Next 100 je automobil plně se přizpůsobující potřebám řidiče a cestujících. Komunikace, či přesněji interakce mezi řidičem a vozidlem jsou řízeny systémem, kterému BMW říká Alive Geometry a který přináší intuitivnost do interakce řidiče a vozidla. Nabízí výběr operací ovládaných řidičem nebo kontrolovaných vozidlem. Interiér se mění podle způsobu cestování. V plně autonomním režimu se volant a středová konzole zcela zasunou a zakryjí, takže vnitřní prostor vytvoří jednolitý celek. Řidič a spolujezdec na předních sedadlech se mohou třeba otočit směrem k sobě.
 
Vision Next 100 předvídá svět nepříliš vzdálené budoucnosti, kde se bude většina vozů pravděpodobně pohybovat zcela autonomně. „Mobilita budoucnosti bude propojovat všechny oblasti lidského života a právě v tom vidíme nové příležitosti pro prémiovou mobilitu,“ řekl generální ředitel BMW Harald Krueger.
 
BMW ale uvádí, že její vozy budou i nadále zaměřeny na řidiče, protože očekává, že jejich majitelé budou i nadále chtít, aby po většinu času, který budou muset trávit ve voze, mohli svůj vůz řídit. Řidič tedy bude moci nechat svůj vůz dělat vše za něj, ale pouze tehdy, pokud to sám bude chtít. Přitom nejnovější technika z něj učiní ještě lepšího řidiče. Mobilita tedy podle BMW i nadále zůstane emotivním zážitkem.
 
Použití uhlíkových kompozitů již nyní ukazuje, že v materiálech používaných na stavbu automobilů a jejich výrobu dochází k zásadním proměnám. Technologie, jako jsou rychlá výroba dílů a 3D tisk, umožní vznik většího počtu komponent a objektů z různých materiálů. Tím se brzy nahradí konvenční nástroje a vzniknou nové možnosti pro konstrukci automobilů. Také tyto možnosti technologií blízké budoucnosti jsou předvedena na konceptu Vision Next 100.
 
Vision Next 100 koncept bude předváděn v průběhu světového turné oslavujícího sto let existence BMW. Přitom se zastaví v Pekingu, Londýně a Los Angeles. Britské značky skupiny Mini a Rolls-Royce předvedou své vlastní futuristické koncepty během červnové zastávky v Londýně. V říjnu v Los Angeles uvede svůj koncept divize BMW Motorrad.
  • Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW
  • Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW
  • Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW
  • Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW
  • Futuristický koncept na oslavu 100 let BMW