geely investuje do satelitů pro autonomní automobily | Aktuality | autoweek.cz

Geely investuje do satelitů pro autonomní automobily

Geely investuje do satelitů pro autonomní automobily

05.03.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Skupina Zhejiang Geely Holding investuje 326 milionů dolarů do výroby satelitů pro autonomní automobily.
Skupina Zhejiang Geely Holding uvedla, že v Číně investuje 2,27 miliardy jüanů (326 milionů USD) do nového závodu na výrobu satelitů. Plánuje zde vyrábět satelity s nízkou oběžnou dráhou, které poskytnou přesnější údaje pro autonomně řízené automobily.
 
Zhejiang Geely Holding, který založil a stále vede jeho president Li Shufu, je jednou z nejznámějších čínských společností díky vlastnictví automobilek Geely, Volvo Cars/Polestar, London Taxi EV (LEVC), Lotus, Lynk&Co. a kontrolující největší podíl 9,69 % akcií společnosti Daimler a 49,9 % akcií malajsijské automobilky Proton. Vloni společnost Geely prodala celkem 2,18 milionu automobilů. Za svou činnost nedávno obdržela ocenění CompanyBest 2019.
 
Geely v Taizhou, kde má i svou továrnu na automobily, staví výrobní zařízení, které má do roku 2025 vyrábět asi 500 satelitů ročně. Geely uvádí, že v roce 2025 budou mít její auta více funkcí pro připojení k satelitům a pro autonomní jízdu.
 
Vývojová skupina Geely Technology Group v roce 2018 vytvořila Geespace pro výzkum, vypouštění a provozování nízkooběžných satelitů. Na projektu pracuje 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Geespace plánuje spuštění své komerční družicové sítě na nízké oběžné dráze do konce letošního roku.
 
Satelity s nízkou oběžnou dráhou uspokojí poptávku po vysokorychlostní připojení k internetu, umožní přesnou navigaci a zajistí cloudové zázemí pro automobily s autonomním řízením. Vysokorychlostní připojení pomůže zajistit rychlé aktualizace softwaru ve vozidlech.
 
Zejména navigační část využití ale bude zvláště užitečná, protože současné GPS satelity jsou díky vysokým oběžným drahám přesné jen na několik metrů. Satelity s nízkou oběžnou dráhou mohou být podle Geely přesné s přesností na centimetr. Tato přesnost není důležitá pouze pro automobily, ale jak uvádí Geely bude nezbytná i pro bezpilotní lety.