geely je nejziskovější! | Aktuality | autoweek.cz

Geely je nejziskovější!

Geely je nejziskovější!

04.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čínský výrobce Geely dosahuje vyšší ziskovost v přepočtu na vyrobené auto než konkurence, a to včetně prémiových značek. Tvrdí to vysoce respektovaný odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer.

Čínská automobilka Geely je podle německého odborníka na automobilový průmysl z University Duisburg-Essen Ferdinanda Dudenhöffera „hvězdou ziskovosti automobilového průmyslu.“. I když se průměrné vozidlo Geely prodává jen za 9529 eur (245 715 Kč), společnost si udržela míru ziskovosti před úroky a daněmi 14,4 %. To je mnohem víc, než dosahují BMW, Toyota, Volkswagen nebo současná jednička evropského automobilového průmyslu PSA Opel. Největší automobilka na světě VW Group dosáhla ziskovost ve výši 8,2 %.
 
Geely v první polovině letošního roku prodala 766 630 nových vozů, z toho 99 % v Číně. „Také to přispívá k dobré marži Geely, protože v Číně může požadovat lepší ceny než na jiných trzích,“ uvedl Dudenhöffer ve studii.
 
Geely je součástí společnosti Zhejiang Geely Holding, která zahrnuje také Volvo Cars, London Taxi EV, Lotus, novou značku Lynk&Co. a kontroluje 9,69 % akcií společnosti Daimler (jako největší akcionář) a 49,9 % akcií malajsijské automobilky Proton.
 
„Velká část úspěchu společnosti Geely pochází z platformy pro kompaktní automobily od Volvo Cars. Hlavní akcionář a zakladatel Geely Li Shufu staví na tom, co Ferdinand Piech od roku 1993 uskutečnil s platformovou strategií VW, a tím vytvořil moderní Volkswagen Group,“ vysvětluje Dudenhöffer. Geely také poskytuje všechny platformy malajské automobilce Proton.