geely v dánsku testuje vozidla na e-metanol | Aktuality | autoweek.cz

Geely v Dánsku testuje vozidla na e-metanol

Geely v Dánsku testuje vozidla na e-metanol

04.04.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čínská společnost Geely zahájila v dánském přístavu Aalborg testovací provoz vozidel na e-metanol. Dánsko chce tento typ paliva podporovat, protože poskytuje řešení pro využití přebytečné obnovitelné energie a stabilizaci elektrické sítě v zemi.
Dva sedany a těžký nákladní vůz od Geely jezdí nově v dánském přístavu Aalborg na e-metanol vyrobený pomocí technologie Power to X (PtX), který je udržitelným, uhlíkově neutrálním a obnovitelným palivem. Společnost Geely uvedla, že cílem její spolupráce s Dánskem je propagace zeleného e-metanolu a zelené mobility v Evropě.
 
Prvních testovacích jízd se zúčastnila dánská ministryně dopravy Trine Bramsenová, která vyzvala k větší podpoře těchto technologií. „Nejde jen o jedinou zemi, jde o budoucnost celého světa. Takže si myslím, že je důležité, abychom v této oblasti úzce spolupracovali a sdíleli znalosti. Nejde o nás, ale o naše děti a vnoučata,“ řekla čínské agentuře Xinhua.
 
Nedávno dánská vláda oznámila širokou dohodu o výrobě energie Power-to-X, která zahrnuje vládní podporu ve výši 1,25 miliardy dánských korun (170 milionů eur, 4,1 miliardy Kč). Dánsko je vedoucí zemí ve výrobě obnovitelné elektrické energie z větrných a solárních elektráren. Problémem těchto energií však je, že jsou závislé na počasí. Dánsko vytvořilo silnou infrastrukturu pro výrobu, skladování a přepravu syntetického metanolového paliva získávaného s pomocí elektrické energie z obnovitelných zdrojů.
 
Přístav Aalborg chce investovat 2 miliardy dánských korun (270 milionů eur, 6,55 miliardy Kč) do zelené dopravy, řekl čínské agentuře Xinhua předseda představenstva přístavu Lasse Frimand Jensen. Využití „zeleného“ metanolu pro komerční lodní dopravu již propaguje dánský logistický gigant Maersk.

  • Geely v Dánsku testuje vozidla na e-metanol
  • Geely v Dánsku testuje vozidla na e-metanol