grand prix historických automobilů v polovině | Aktuality | autoweek.cz

Grand Prix historických automobilů v polovině

Grand Prix historických automobilů v polovině

13.08.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nový šampionát Grand Prix historických vozidel má za sebou dva odjeté závody. Pokračovat bude o tomto víkendu soutěží Bugatti GP Zlín a skončí 7. září legendárním závodem Zbraslav - Jíloviště.
První ročník šampionátu historických vozidel se jede v roce, kdy Autoklub ČR slaví 115 let a 90. výročí klubového domu v Opletalově ulici. Vznik Grand Prix historických vozidel inicioval Autoklub ČR a pořadatelé tradičních veteránských soutěží. Deklarovali zájem zpestřovat a ve spolupráci s Autoklubem ČR ještě více zvyšovat atraktivitu jejich podniků.
 
Autoklub ČR se ujal role zastřešující organizace a sportovní autority, zajišťuje dodávku systému měření času a vyhodnocení výsledků, organizační a materiální vybavení. Vítěz šampionátu získá putovní pohár prezidenta Autoklubu ČR.
 
„Obnovujeme tradici. Autoklub stál u vzniku a organizoval věhlasných 1000 mil československých i Zbraslav - Jíloviště. Šampionátem navazujeme na tento odkaz a zároveň chceme podpořit současné pořadatele v jejich úsilí,“ uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.
 
Šampionát je vypsán pro vozidla vyrobená do roku 1939. Soutěží se v jízdě pravidelnosti. Dosud se konaly dva podniky - 1000 mil československých a Brno Revival - Festival rychlosti mezi pavilony. „Chtěl bych moc poděkovat pořadatelům předchozích závodů šampionátu. Oba byly velmi úspěšné. Myslím, že spokojenost účastníků, ale také zájem veřejnosti a ohlasy v médiích hovoří za vše. Organizátoři odvedli skvělou práci,“ zhodnotil je Jan Šťovíček. Po dvou soutěžích mají nejvíc bodů Karel Kupka (Sénéchal SS 1924), Jiří Čekan (Aero 50 Roadster 1938), Tomáš Vališ (Aero 750 Sport Coupé 1934) a Milan Vaníček (Salmson GS 1928).
 
V pátek 16. srpna 2019 se pojede Bugatti GP Zlín jako součást Barum Czech Rally. Již poosmé se historické závodní automobily z 20. a 30. let vydají na trať městského okruhu v ulicích Zlína. Fandové tyto krásné vozy uvidí v pátek od 14:00 hodin na výstavě před zámkem v parku Svobody. Zásluhou úzké spolupráce s organizačním týmem Ladislava Samohýla se návštěvníci mohou těšit i na řadu dalších historických skvostů. Dvě jízdy Bugatti Grand Prix, každá na tři kola, startují v 17:45 a 18:20 hodin. Součástí programu bude i exhibiční jízda historických vozidel od 18:00 do 18:20 hodin.
 
„Snažíme se každoročně sehnat výjimečná vozidla a rovněž osobnosti, které se usadí za volant těchto krásných strojů. Máme zajištěny vozy značky Bugatti, vedle několika kusů zlínských věrných kopií se jedná o originální kusy. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit a čeká nás mimořádně krásná podívaná,“ uvedl organizátor akce Ladislav Samohýl. Mezi přihlášenými je 13 vozů Bugatti a mj. i dva vozy Lagonda a Invicta, nejstarším vozem bude Benz 1908 Grand Prix.
 
První školní sobotu se uskuteční mezinárodní závod jízdy historických vozidel do vrchu Zbraslav -Jíloviště. Dopoledne se tradičně uskuteční výstava vozidel na Zbraslavském náměstí a od 13:00 hodin odtud odstartují samotné jízdy. První závod se zde uskutečnil již v roce 1908 a ze Zbraslavi do Jíloviště se jezdilo až do roku 1931. V roce 1926 tento závod vyhrála Eliška Junková. V roce 1967 závod obnovil Veteran Car Club Praha, který je dodnes jeho pořadatelem.
 
„Závod bereme jako závazek vůči jeho tradici a každoročně usilujeme o zpestření programu. Velké poděkování patří starostce Zbraslavi Zuzaně Vejvodové a starostovi Jíloviště Vladimíru Dlouhému, všem partnerům a přátelům, členům Veteran Car Clubu Praha, kteří se na akci podílejí a bez jejichž pomoci si to neumím představit,“ uvedla ředitelka závodu Zbraslav - Jíloviště Marketa Profeldová.
 
Letos poprvé budou mít diváci možnost prohlédnout si jinak uzavřené prostory Zámku Zbraslav.  V zámecké zahradě proběhne program, jehož součástí bude i výstava historických jízdních kol včetně výuky jízdy na vysokém kole Veteran Bicycle Clubu Zbraslav. Na své si přijdou i milovníci současných závodních a sportovních aut jako jsou Škoda Fabia R5, Peugeot 208 R2 nebo Bugatti Chiron.
 
Kalendář zbývajících podniků:
16. 8. 2019 Bugatti Grand Prix (www.bugattigp.cz)
7. - 8. 9. 2019 Zbraslav - Jíloviště (www.zbraslav-jiloviste.cz)