greengo v praze nabízí sdílení elektromobilů | Aktuality | autoweek.cz

GreenGo v Praze nabízí sdílení elektromobilů

GreenGo v Praze nabízí sdílení elektromobilů

25.02.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na český trh přichází nový e-carsharing GreenGo. Do provozu v Praze vyslal první stovku elektromobilů Volkswagen e-up. Vedle ekologicky šetrné formy sdílení aut a dostupných cen za pronájem je dalším benefitem této služby bezplatné parkování v modrých a fialových zónách.
Pronájem vozů probíhá přes aplikaci v mobilním telefonu. V současné době je možné si auta vypůjčit v tzv. „servisní zóně“, která pokrývá Prahu 1 a 2 a vnitřní části obvodů Prahy 3 až 10 s celkovou plochou 35 km2. Auta se mohou pohybovat po celém území Prahy, uživatelé je však musí vrátit zpět do této zóny vyznačené na mapě v aplikaci. O servis vozů se stará servisní tým GreenGo, který auta spravuje a dobíjí ve svých i veřejných dobíjecích stanicích.
 
Půjčení auta GreenGo vyjde levněji než pražská taxislužba. V případě měsíčního předplatného za 99 Kč zákazník jezdí za 6 Kč za minutu. Pokud si klient nechá auto v pronájmu a zaparkuje, zaplatí sníženou sazbu 1,50 Kč za minutu a ve vybraných nákupních centrech kolem Prahy dokonce jen 0,50 Kč za minutu. Navíc prvním klientům GreenGo nabízí registraci a 30 minut jízdy na zkoušku zdarma.
 
„Nechceme konkurovat MHD, ale jsou příležitosti, kdy se auto hodí. Může jít o různé schůzky, převoz více lidí ve větším pohodlí, objemnější nákupy či o rychlé spojení mezi hůře dostupnými částmi Prahy. Nastavením našich cen si přejeme, aby si zákazníci nemuseli připlácet za ekologicky šetrnou dopravu,“ vysvětluje výkonný ředitel pražské pobočky Šimon Čapek.
 
Na rozdíl od autopůjčoven služba GreenGo pracuje na tzv. free-floating systému, který nemá centrální místo, odkud je vozy nutno půjčovat a kam je vracet. Zájemci o pronájem v aplikaci vidí, která auta jsou volná, kde jsou zaparkovaná a jaký je stav jejich akumulátoru a tedy i jejich dojezd. Auta se odemykají a zamykají prostřednictvím aplikace pomocí čtyřmístného kódu nebo biometrickým ověřením identity. K nutné registraci jsou potřeba občanský a řidičský průkaz a platební karta, je možné ihned odjet.
 
„Pro pohyb v Praze už není nutné auto vlastnit, tankovat pohonné hmoty, měnit olej a pneumatiky, platit pojištění a parkovací poplatky. O to všechno se staráme my. Cestování autem po městě může být snadné, rychlé a levné,” doplňuje Čapek.
 
GreenGo vstupuje na český trh s tříletou zkušeností z Budapešti, kde její služby využívá několik desítek tisíc klientů. Ti oceňují zejména to, že jsou auta k dispozici non-stop, jsou čistá, nabitá a snadno ovladatelná.
 
„Věříme, že si spojení této moderní sdílené dopravy s ekologicky šetrnou formou Pražané oblíbí a že s jejím rozmachem bude v hlavním městě jezdit i celkově méně aut. Mezinárodní výzkumy potvrzují, že jedno sdílené auto dokáže nahradit pět až jedenáct aut v osobním vlastnictví. Klasická osobní auta totiž tráví až 96 % celkového času parkováním. Lidé si uvědomí, že vlastnit třeba druhé auto v Praze je nevýhodná investice a budou si je více půjčovat. Tím pádem se tak uvolní ucpané město a jeho přeplněná parkovací místa,“ uzavírá Čapek.
 
  • GreenGo v Praze nabízí sdílení elektromobilů
  • GreenGo v Praze nabízí sdílení elektromobilů
  • GreenGo v Praze nabízí sdílení elektromobilů
  • GreenGo v Praze nabízí sdílení elektromobilů