hackeři kradli benzin | Aktuality | autoweek.cz

Hackeři kradli benzin

Hackeři kradli benzin

11.07.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hackeři z čerpací stanice společnosti Marathon v Detroitu ukradli benzin v ceně 1800 dolarů. Na dálku ovládané zařízení obsluze zabránilo vypnout čerpadlo.

Budoucnost, která se stává realitou, sofistikovaným kybernetickým zločincům přináší nové možnosti. Umožňuje jim propojit se přes počítače do sítí. Příkladem je to, když se zloději v Detroitu napojili na čerpací stanici, což jim umožnilo bezplatně za hodinu a půl do deseti vozidel načerpat benzin v hodnotě 1800 dolarů (40 000 Kč), celkem asi 600 galonů (2270 l).
 
Jednalo se o jediný stojan čerpací stanice. Obsluha detroitské policii oznámila, že po nějakou dobu nemohla vypnout čerpadla, zatímco ke stanici přijížděly automobily a čerpaly benzín. Detroitská policie uvedla, že lupiči se na dálku napojili na čerpadlo nejen proto, aby umožnili čerpání zdarma, ale způsobili také to, že ignorovalo příkazy počítače z kontrolní stanice, což zabránilo jeho vypnutí.
 
„Snažil jsem se to zastavit, ale nefungovalo to. Snažil jsem se to zastavit z obrazovky, ale ani to nefungovalo. Snažil jsem se to zastavit ze systému, ale nic nefunguje,“ řekl operátor Aziz Awadh, který na podezřelý pohyb u jednoho ze stojanů přišel až po 90 minutách. Stojan nakonec dokázal vypnout pouze pomocí speciální nouzové soupravy a poté zavolal policii.
 
Detroitská policie si není jistá, jestli všech 10 vozidel bylo určeno k loupeži. Některá se mohla ke stanici nevědomky dostat v době, kdy stojan nebyla pod kontrolou stanice. Každopádně bylo z jediného stojanu během hodiny a půl pomocí aut, které nebyly cisterny, vyčerpáno velké množství benzinu. S ohledem na poměrně malý počet vozidel, o nichž se předpokládá, která se na loupeži podílela, to znamená, že každé z nich muselo vézt průměrně 230 l, takže většina vozidel musely být zřejmě upravené pickupy, které vezly barely.
 
O technických metodách loupeže nyní mohou diskutovat specialisté. Otázkou ale je co se dá udělat s více než 2000 litrů benzinu? Zásobili se zloději na rok dopředu nebo benzin ukradli za účelem dalšího prodeje jiným čerpacím stanicím?
 
Zdá se ale, že podobné krádeže se stávají častěji. Po zveřejnění zprávy vyšlo najevo, že obdobný případ se stal o pár dní dřív také v Texasu, kde majitel stanice přišel o benzin za 800 USD. Ještě šikovnější byl jeden zaměstnanec společnosti BP z New Jersey, který pomocí manipulace s počítači odcizil a na svůj účet prodal benzin v hodnotě 300 000 USD.