hackerský útok na skupinu emil frey | Aktuality | autoweek.cz

Hackerský útok na skupinu Emil Frey

Hackerský útok na skupinu Emil Frey

13.01.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Neznámí pachatelé uskutečnili kybernetický útok na obchodní skupinu Emil Frey. Webové stránky lze používat pouze v omezeném rozsahu. Útok zasáhl obchodní činnost a komunikaci skupiny v řadě evropských zemí včetně České republiky.
Skupina Emil Frey se v celé Evropě stala obětí hackerského útoku. Jak skupina informovala, útokem byly ovlivněny některé oblasti její provozní činnosti. Odpovědné orgány byly informovány a ve spolupráci s interními i externími specialisty zjišťují rozsah škod. Společnost před ukončením vyšetřování neposkytuje jakékoli další informace o typu a rozsahu útoku. V souladu s útokem bylo mnoho telefonních spojení a mailových adres v rámci skupiny buď vůbec nedosažitelných. Skupina na svém webu pouze informovala, že služby skupiny jsou k dispozici pouze ve velmi omezeném rozsahu kvůli „technickým potížím“.
 
Emil Frey Group se sídlem ve Švýcarsku je největší prodejce automobilů v Evropě s 678 pobočkami, 22 000 zaměstnanci a obratem přes 11 miliard švýcarských franků (10,5 miliardy eur, 255 miliard Kč). Ve Švýcarsku má zastoupení 30 značek! Skupina Emil Frey je na českém trhu dovozcem značek Subaru, Citroën, DS, Opel a Peugeot a provozuje i vlastní prodej ojetých vozů pod značkou Emil Frey Select a přes web autosphere.cz.
 
Podle informací odborníků z Check Point Research (CPR) počet kybernetických útoků na firmy ve Švýcarsku vloni vzrostl o 65 %, a to především kvůli slabosti „Log4J“ objevené v prosinci. Ta ovlivňuje téměř každý systém na světě. Proto odborníci ze společnosti Check Point Software Technologies očekávají, že v tomto roce počet útoků významně vzroste.
 
Jak informuje Automobilwoche, v polovině prosince Spolkový úřad pro informační bezpečnost v Německu varoval před „extrémně kritickou situací ohrožení.“ Podle jeho informací by zranitelnost mohla být využita k útokům kryptotěžaři, kdy jsou postižené systémy zneužity k těžení kryptoměn, nebo sítěmi botů používaných k útokům ransomware. V druhém případě zločinci zašifrují počítače nebo celé sítě aby z obětí vymohli výkupné. „V posledních měsících jsme se setkali se znepokojivým počtem podobných útoků,“ uvedl koncem loňského roku expert na kybernetickou a informační bezpečnost z průmyslového sdružení Bitkom Sebastian Artz. Obchod s motorovými vozidly se ale s kybernetickými útoky zatím setkal jen výjimečně.