hackerský útok zastavil výrobu toyoty | Aktuality | autoweek.cz

Hackerský útok zastavil výrobu Toyoty

Hackerský útok zastavil výrobu Toyoty

04.03.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyoty v Japonsku obnovila výrobu po krátkodobém zastavení vyvolaném útokem hackerů na dodavatelský řetězec automobilky.
Výroba vozů Toyota byla dočasně pozastavena v celém Japonsku po kybernetickém útoku na dodavatele kritických komponent. Případ je dalším varováním před riziky spojenými s důležitými prvky dodavatelských řetězců.
 
Útok se odehrál proti systémům společnosti Kojima Industries, která Toyotě dodává plasty a elektronické součástky. Podle agentury Reuters firma 26. února našla chybu na souborovém serveru. Po restartu byl nalezen malware a „výhrůžná zpráva“ naznačující, že se systém stal obětí ransomwarového útoku. Incident způsobil, že Kojima nemohla dodávat díly Toyotě, která je zastáncem produkce systémem „just-in-time“, kdy se ve výrobním závodě neskladují díly, ale dodavatel je distribuuje přímo do výroby.
 
Toyota pozastavila provoz na všech 28 linkách ve 14 výrobních závodech v Japonsku. Odhaduje se, že japonská produkce Toyota se v důsledku toho sníží o 13 000 vozů.
 
Jak uvádějí specialisté na hackerské útoky nic nenasvědčuje tomu, že by útok na Kojimu měl nějakou spojitost s Ruskem, i když v posledních dnech Japonsko vyjádřilo podporu a nabídlo pomoc Ukrajině. Japonské úřady vyšetřují i tuto možnost, ale jakýkoli komentář k tomu musí být prozatím považován za čirou spekulaci.
 
Analytik z institutu SANS, zaměřeného na kybernetickou bezpečnost, uvedl, že tento incident je lekcí pro firmy. V reakci na podobné incidenty se mnohé organizace zaměřují na ohrožení majetku své společnosti. V dnešním propojeném světě je však nezbytné přezkoumat možné dopady úspěšného kybernetického útoku i na obchodní partnery.
 
Výrobce grafických karet Nvidia uvedl, že minulý týden mu hacker ukradl přístupová hesla zaměstnanců a některé informace o interně využívaných produktech. K útoku se přihlásil Gang Lapsus$ a pohrozil zveřejněním ukradených dat pokud Nvidia neodstraní limity na některé ze svých grafických karet, které zpomalují těžbu kryptoměn.